Internationalization of civil wars: Inward and outward orientations of a complex conflict type through case studies
İç savaşların uluslararasılaşması: Karmaşık bir çatışma şeklinin içe ve dışa yönelimlerinin örnek olay çalışmalarıyla değerlendirilmesi
- Tez No: 475522
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BÜYÜKAKINCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Silahlı çatışmalardan daha yoğun bir şiddet tipini ifade eden savaşlar, kendi aralarında çarpışan aktör tiplerine göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. Bu sınıflandırmalardan iç savaşlar devlet aktörlerinin devlet-dışı silahlı örgütlerle çarpışması anlamına gelmektedir. Bununla beraber iç savaşlar çoğu zaman iki aktörden daha fazla savaşan tarafın olduğu durumlara dönüşmektedir. Söz konusu çalışmada iç savaşların kimler tarafından, hangi nedenlerle ve nasıl uluslararasılaştırıldığı incelenmekte ve bu amaçla nicel veriler nitel bir analizle, tümevarımcı ve karşılaştırmalı bir yöntemle, farklı vaka incelemeleri üzerinden değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Wars, which signify more intense types of violence than armed conflicts, are categorized according to their belligerent actor types. Amongst those, civil wars represent the battles between state actors and non-state armed groups. On the other hand, these wars mostly include more than two warring parties. Thus, in this Thesis, the aim is to figure out how, why and by whom the civil wars are internationalized. In that regard, quantitative findings are analyzed in an inductive method to form a comprehensive qualitative point of view and case studies are examined with a comparative method to test the constructed theoretical framework.