The Spatial implications of restructuring of production and organization Bursa textile industry
- Tez No: 10564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA ERAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
ÜRETİM VE ORGANİZASYONDA YENİDEN YAPILANMANIN MEKANA YANSIMASI YANSIMASI BURSA TEKSTİL SEKTÖRÜ REYHAN, Nesrin Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Bölge Planlama Programı, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ayda ERAYDIN Eylül, 1990,231 Sayfa ÖZET Bu çalışmanın amacı, tekstil sanayideki yeniden yapılanma sürecini, bunun sonucunda ortaya çıkan yeni dav ranışları ve bunların mekansal boyutlarını analiz etmektir. Ekonomik yapıdaki değişimler, dış yönlendirici stratejiler, işgücü süreci önemli belirleyicilerdir. Çalış ma birimi, Bursa Metropoliten Alanı' dır. üretim sisteminde ki değişikliği yönlendiren dinamikleri, bu değişimin hangi yönde olduğunu ve mekansal yansımalarını görmek için sayı sal çalışmada, firmaların değişik üretim grupları, vapısal ve mekansal özellikleri incelenmiştir. Anahtar Sözcük: Tekstil sektörü, ' Üretim Sisteminin tanımı, dikey entegrasyon ve ayrılıp dağılmı, enternasyonallik', teknolojik değişim, dav ranış sistemi, fason »yeniden yapılanma. ii
Özet (Çeviri)
THE SPATIAL IMPLICATIONS OF RESTRUCTURING OF PRODUCTION AND ORGANIZATION BURSA TEXTILE INDUSTRY REYHAN, Nesrin M.S. in Regional Planning Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Ayda ERAYDIN September, 1990, 2 31 Pages ABSTRACT This study aims the analysis of restructuring process and newly emerging business behaviour in textile industry, and the spatial implications of restructuring in certain areas. Changes in economic structure outward oriented strategies, metropolitanization and labour process are important deter minants. Study Area is the Bursa Metropolitan Region. In empirical study, production groups, spatial and structural attributes of firms are examined to see the dynamic behind the change in production system and the direction of the change, and its spatial impacts in Bursa. Keywords : Textile industry, definition of the production system, vertical integration and disintegration, internationalization, tedhno logical change, now business behaviour, subcontracting, restructuring. Sc i ence Code : 601.06.01