Milletlerarası derdestlik
- Tez No: 475524
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZDEMİR KOCASAKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Milletlerarası derestlik aynı davanın birden fazla devlet mahkemesi tarafından paralel yargılamalara konu edilmesini engelleyen bir doktrindir. Hukukumuzda milletlerarası derdestliğe ilişkin açık bir düzenleme olmadığı gibi yargı kararlarında da istisnai durumlar haricinde kabul edilmemektedir. Kara Avrupası hukuk sisteminde özellikle son yıllarda benimsenen hakim yaklaşım ise milletlerarası derdestliğin kabulü yönündedir. Türk hukukunda da usul ekonomisi ilkesinin gerçekleştirilmesi, çelişen kararların önlenmesi ve dava hakkının dürüstlük kuralına uygun kullanılmasının temini için milletlerarası derdestliğin dikkate alınması gerekir. Milletlerarası derdestliğin kabulü için yerel derdestlik şartlarına ilave olarak yabancı mahkeme kararının Türk hukukunda tanınabilecek-tenfiz edilebilecek olması ve yabancı mahkemedeki yargılamanın makul sürede tamamlanması şartları aranmalıdır.
Özet (Çeviri)
Lis pendens is the doctrine that is applicable in international parallel proceedings. Yet the courts can dismiss the case based on lispendens in exceptional situations in Turkish private international law: i.e. international agreements. Limited application of lis pendens and unwillingness of Turkish courts to dismiss jurisdiction in favor of foreign courts in the above-mentioned situations leadsto various negative economic and legal consequences: Financial burden on the parties duplicate and it may produce conflicting rulings of the two courts. Therefore dominnat position in common law countires is the acceptence of lis pendens. Lis pendens should also be accepted in Turkish law and court shall stay proceedings if the same parties are engaged in proceedings abroad based on the same causes of action and if it may be expected that the foreign court will, within areasonable time, render a decision that will be recognizable in Turkey.