L'Absolu et l'Etre chez Hegel et Levinas
Hegel ve Levinas'ta mutlak ve varlık
- Tez No: 475525
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DİREK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Felsefe, Philosophy
 - Yıl: 2017
 - Dil: Fransızca
 - Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu tez, Hegel ve Levinas'ta Mutlak ve Varlık kavramlarını ve bu kavramların birbiriyle ilişkisini anlamayı hedefliyor. Elbette, Mutlak ve Varlık ilişkisi aynı zamanda bir Sonsuz ve Sonlu ilişkisi olarak da ele alınmaya çalışılıyor. Böylece ilk bölümde bu kavramlar ve bu kavramların birbiriyle ilişkileri, Hegel felsefesi bağlamında tartışılıyor. İkinci bölümde aynı tartışma, Levinas felsefesi bağlamında ele alınıyor. Üçüncü bölümde ise Hegel ve Levinas felsefeleri arasında bir karşılaştırma yapılmaya çalışılıyor. Bu bağlamda bu tez, hem Hegel felsefesini hem de Levinas felsefesini ikilik (dualité) fikrinden hareketle hem anlayama çalışıyor hem de eleştiriyor.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discuss the concepts of the Absolute and Being and their relationship in Hegel and Levinas. The Absolute and the Being and their relationship are thought, at the same time, from the concepts of the Infinite and the Finite. In the first chapter, the concepts and their relation are elaborated within the framework of Hegel's philosophy. In the second chapter, the same discussion is made within the framework of Levinas' philosophy. In the third chapter, this study tries to make a comparison between Hegel and Levinas. In this comparison, it elaborates and criticizes Hegel and Levinas at once, relaying on the idea of duality.