Amerika Birleşik Devletleri'nde geri çağırma hakkı: Kavram, tarihçe ve uygulama
Right to recall in the United States of America: Concept, history and application
- Tez No: 475533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMİRHAN BURAK ÇELİK, PROF. DR. OSMAN KORKUT KANADOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 434
Özet
Kamu görevlilerinin ve kamu organlarının, olağan görev süreleri dolmadan evvel, seçmenler tarafından görevden alınmasına imkan tanıyan bir usul olarak geri çağırma (recall), günümüzde 34 farklı ülkenin siyasal sistemi içerisinde yer alan bir haktır. Ancak hakkın en etkin ve ideal uygulamasına sahip olan ülke ABD'dir. Çoğu ülke geri çağırma usulünü ABD'den esinlenerek düzenlemiştir ve hakka ilişkin yazının merkezini de ABD oluşturur. Bu nedenle, geri çağırma hakkının hukukunu, uygulamasını ve pratikteki etki ve sonuçlarını incelemeyi amaçlayan bu çalışmada, ABD'deki geri çağırma usulü, tarihsel ve düşünsel temelleri ile birlikte ayrıntılı biçimde incelenmekte ve değerlendirilmektedir. Ayrıca yapılan incelemeden elde edilen sonuçlar çerçevesinde, hakkın Türkiye'de uygulanabilirliği sorusuna da bir yanıt aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recall, a procedure that allows voters to terminate the mandate of an elected official or a public body before end of its legal term, is currently a right in the political system of 34 different countries. However, the country that applies this right most effectively and ideally is the United States. Many countries have prepared their recall laws by inspiring from the United States, and the USA is the center of the literature on the subject. Therefore, in this study, which examines the theory and practice of the right to recall with its effects and consequences, the procedure of the right to recall in the United States is examined and evaluated in detail with its historical and intellectual bases. Moreover, in the context of the results to be obtained during the examination, an answer is also being sought to the question on the applicability of this right in Turkey.