İslam Hukukunda miras engelleri
Inheritance obstacles in the Islamic Law
  1. Tez No: 475564
  2. Yazar: SÜMEYYE AKMAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnsanlar vefat ettikten sonra emekle biriktirdikleri mallarını yakınlarına aktarılmasını isterler. Mal aktarımı yapılırken varisler arasında adaletli bir şekilde taksim yapılabilmesi için uyulması gereken prensipler vardır. İslam Hukuku da miras paylaşılırken dikkat edilecek prensipleri ve hususları belirlemiştir. Bu çalışmada, İslam Hukuku tarafından belirlenen prensipler ve hususlar incelenmiş. Özellikle varislerde bulunan bazı özelliklerin ya da bazı durumların miras engeli oluşturacağı konusu üzerinde durulmuştur. İslam Hukukunda miras engelleri murisi öldürmek, din ayrılığı, ülke ayrılığı, kölelik, muris ile varis arasında ölüm zamanının tespit edilememesi, muris ile varis arasındaki yakınlığın belirlenememesi gibi durumlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
People want to transfer accumulate possessions with labor after the decease. There are need to be followed principles for distribute with justice among the inheritors when goods transfer. In the Islamic Law determined considerations and principles while inheriting. In this study, we examined identified principles and issues by the Islamic Law. Especially, we emphasized in the inheritance obstacles some features or some situations of inheritor. Inheritance obstacles in the Islamic law are kill to the legacy, religious seperation, country seperation, slavery, can not be detected of death time between the inheritor and legacy, can not be detected of affinity between the inheritor and legacy, etc.