Ortaçağ Avrupasında kadın olmak
Being a woman in Medieval Europe
- Tez No: 475575
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bir toplumun veya bir ulusun yaşam standartlarını anlayabilmek için kadınların ve çocukların nasıl yaşadığını incelemek gerekir. Orta Çağ Avrupa tarihi kadınlar ve çocuklar açısından karanlık ve esrarengiz bir dönem olmuştur. Avrupa'nın bu dönemi hangi koşullar altında yaşadığını anlayabilmek için; Orta Çağ'da kadınların yaşam koşullarını, aldıkları eğitimleri, hukuki durumlarını, aile içindeki rollerini, uğraştıkları işleri ve Orta Çağ Avrupa insanının kadınlardan beklentilerini inceleyerek o döneme ışık tutmaya çalışacağız. Bu dönemde ailelerin kadınlardan beklentileri ve onlara yükledikleri sorumluluklar günümüz kadınlarına göre oldukça farklıdır. Bu farklılığın ortaya çıkmasında hiç şüphesiz Orta Çağ Avrupa'sının içinde bulunduğu ekonomik ve siyasal boşluk etkili olmuştur. Kız çocuklarının erken yaşlardan itibaren evlendirilmesi de Ortaçağ Avrupa'sının bir gerçeğidir. Erkeklerin evlilik yaş ortalaması on dört iken, kızların yalnızca on ikidir. Evlilik yaş ortalamasına bakıldığında bile aile gibi toplumun temel taşını oluşturan bir kurumun ne kadar dayanıksız bir zemine inşa edildiğini görüyoruz. Yapılan bu evlilikler neticesinde de birçok yeni doğan çocuk kısa sürede ölmüştür. Kısacası Orta Çağ Avrupa'sında yaşamış kadınlar, dönemin zorlu şartları altında ezilmiş ve belki de sosyal alanda en ağır yükü yüklenmiş insanlardır.
Özet (Çeviri)
It is necessary to analyse the lives of women and children in order to figure out the living standarts of a nation or a society. The history of Middle Age was a period which was full of mysteries and had dark times for women and children. We try to shed light on this period of Europe by examining the living standarts of women, their education, their judicial situations, their roles in the families, their activities and the expectations from them by the Medieval Period Society so as to understand which conditions Europe passed druing this period. The responsibilities of women and family expectations from them in this period were highly different from present time women. Without doubt, the political and economic conditions of Medieval Europe had influence on this diversification. It is a reality that girls were made to get marry from the early ages in Medieval Europe. The average marriage age was fourteen for boys and twelve for girls. It wouldn't be wrong to say that the society components were not strong when we take into consideration the average marriage age. There were a lot of infant deaths because of this early marriages. In summary, the women in Medieval Europe were in hard conditions and were the ones who had the heaviest responsibility in this period.