XI. yüzyıl batı filozoflarından Bingenli Hildegard'ın Akdeniz Ortaçağ Batı dünyasına toplumsal cinsiyet bağlamında etkisi
The effect of XI. cent. western philosopher Hildegard Von Bingen to the Medieval world of Mediterranean in the context of gender
  1. Tez No: 753134
  2. Yazar: NİLAY BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN KAYNAK ILTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Ortaçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Antikçağ ve Ortaçağ Batı dünyasında kadının ikincil görülme probleminin acı bir gerçek olduğuna kuşku yoktur. Buna rağmen, bazı kadınların kendilerine biçilen geleneksel rollerin dışına çıkarak çeşitli alanlarda kendilerini gösterebildikleri de bilinmektedir ki kuşkusuz bahsi geçen alanlardan birisi de felsefedir. Çalışmamızda Antikçağ'dan Ortaçağ Batı dünyasında iz bırakan kadın filozofların genel bir analizi yapılmıştır. Bu bağlamda, Antikçağ ve Ortaçağ'da kadınların geleneksel“iyi kadın”tanımının dışına taşarak vermiş olduğu mücadelelere de kısaca değinilmiştir. Yeni bir dini hayat ve bu inanışın getirdiği yeni bir düzen içinde kadın olmak, Ortaçağ Avrupa'sında bıçağın ucunda bir durumken, bazı kadınlar yine de düşüncelerini açık bir şekilde savunmaktan geri durmamışlardır. Söz konusu kadın ve erkeğin eşitliğine geldiğinde Antikçağ'ın önemli filozoflarından Platon ve Aristoteles sonrası cinsiyet birliği ile ilgili tartışmaları ilk kez ele alanlardan biri, döneminin“kadın peygamberi”Bingenli Hildegard olmuştur. Bu çalışmada, Hildegard'ın kadın-erkek ile ilgili fikirleri incelenmiş olup, onun özelinde Ortaçağ Avrupa'sında, XII. yüzyıl çerçevesinde toplumsal cinsiyet bağlamının genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Bu bağlamda Antikçağ'da kadının sosyal konumu ve kadın filozofları ele alınmış, ardından Ortaçağ Avrupa'sında kadınının değeri ve sosyal konumu yorumlanmıştır. İki çağın da ünlü kadın filozoflarından kısaca bahsedilmiş, toplumsal cinsiyet alanında kadının yeri incelenmiştir. Çalışmanın temeli bu iki çağda kadına ilişkin mevcut olan düşüncenin, döneminin saygın ismi Bingenli Hildegard gibi bir kadının fikirleri eşliğinde değerlendirmesini yapmak ve toplumsal cinsiyet alanında Ortaçağ Avrupa'sı kadın anlayışını anlamlandırmaya çalışmaktır. Bu temel doğrultusunda, Hildegard'ın başta opus magnumu Scivias olmak üzere, Liber Vitae Meritorum ve Liber Divinorum Operum'u incelenmiş ve bu alanda yapılmış modern çalışmaların da yardımıyla söz konusu filozofun toplumsal cinsiyet üzerindeki fikirleri yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a grim reality that there is no doubt that the women were regarded inferior to the men in ancient and medieval world. However, it is a well-known fact that the women managed to get out of the traditional roles attributed to them by the society and proved themselves in various fields. One of these fields is without doubt philosophy. In this master thesis, a general analysis of women philosophers from the antiquity to the European Middle Ages has been made. In this regard, the struggles of ancient and medieval women who did not accept the traditional definition of being“a good woman”made by the society have been broadly underlined. Even though being a woman is a knife edge situation in Medieval Europe where a a new faith and order were being established, some women nonetheless did not abstain from defending their ideas publicly. When it comes to gender equality, Hildegard of Bingen was one of first philosopher and prophetess to handle the gender issues after the famous philosophers of antiquity, Plato and Aristotle. The main target of this thesis is to examine the views of Hildegard on gender and to make a general overview on the gender in the Medieval Europe, particularly in the XII. century. In this sense, the social status of women and women philosophers both in antiquity and Medieval Europe have been touched and commented upon briefly. The women philosophers of both ages have been examined and the place of women in the context of gender in these times has been evaluated. The primary purpose of this study is to contextualize the feminine in the time of Hildegard based upon her views on gender in her works. In line with this purpose, three main works of Hildegard of Bingen, primarily her opus magnum Scivias (Know the Ways) as well as Liber Vitae Meritorum (The Book of the Rewards of Life) and Liber Divinorum Operum (The Book of Divine Works) have been evaluated accompanied by the modern bibliography and accordingly an attempt to comment upon her ideas on gender has been accomplished.