Şebbir Ahmed Osmani ve Fethü'l-Mülhim'deki şerh metodu
Shabbir Ahmad Usmani and his commantary method in Fath al Mulhim
  1. Tez No: 475588
  2. Yazar: YUSUF ZİYA MERMERTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH KESGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde,“Fethü'l-Mülhim bi Şerh-i Sahih-i Müslim”adlı Müslim şerhini incelemek hedeflenmektedir. Bunu yaparken müelliflerin hayatları, eserleri ve yaşadıkları bölgenin sosyal ve kültürel yapısı hakkında bilgi vermek de amaçlanmıştır. Çalışma, iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Fethü'l-Mülhim'in yazıldığı bölgenin ilmi ortamı ve müelliflerin hayatları incelenmiştir. İkinci bölümde ise, Şebbir Ahmet Osmani'nin şerhte izlediği yöntem hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bu yapılırken hadislerin senedi, metni ve müellifin çalışmasında kullandığı hususi başlıklar ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Şerhin özelliklerini daha iyi ortaya koyabilme adına İmam Nevevi'nin el-Minhac adlı eseriyle yer yer karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmada ayrıca yaşadığımız asırda yazılan bir şerh olarak konu hakkında geçmiş şerh kaynaklarındaki açıklamaları ve alimlerin görüşlerini günümüz sorunlarını da dikkate alarak nasıl değerlendirdiği de incelenmiştir. Bu çalışma neticesinde müelliflerin tanınması sağlanmış, muasır bir şerh olan Fethü'l-Mülhim'in hadisleri şerh ederken ele aldığı konular belirtilmiştir. Ayrıca eseri özel kılan, hususi başlıklar ile kaleme alınan yazıların içerikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have studied on“Fath al-Mulhim bi Sharh Sahih Muslim”which is an important sharh work in modern times. At this time, during the study it is also intended to provide information about the authors' lives, works, and the social and cultural structure of the region they live in. The study mainly consists of two main parts. The first part consists of giving information about the scientific milieu where Fath al-Mulhim is written and the life of the authors. In the second part, it was tried to give information about the method that Shabbir Ahmad Usmani observed in the commantary. By the way, hadith script, hadith text and the titles that the author used in the study were evaluated separately. In order to better reveal the characteristics of the commantary, a comparison with Imam Nevevi's work al-Minhaj was elaborated. By looking at all these features of the book, it's tried to find out what benefits provided by writing a new commentary in the age we were living.