Çerkeş 6 numaralı Şer'iyye Sicili, transkripsiyon ve değerlendirme [H.1301-1307 (1884-1890)]
Sharia court record of Cerkes numbered 6, transcription and analysis [H.1301-1307 (1884-1890)]
- Tez No: 475609
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Kadıların tuttuğu mahkeme kayıtları, merkezden gelen ferman, emir ve beratlar şer'iyye sicillerini oluşturmaktadır. Bu çalışma Çerkeş'e ait altı numaralı defterin trankripsiyon ve değerlendirmesini içermektedir. Araştırma da kadılık müessesesi ve şer'iyye sicil defterleri hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Çalışma, Çerkeş'in kısa tarihi anlatılarak desteklenmiştir. Altı numaralı Çerkeş şer'iyye sicili toplamda 107 pozdan oluşmaktadır. Hükümlerin içeriğinde tereke, vekâlet, hırsızlık, borç-alacak davaları ve merkezden gelen emirler vardır. Çalışmanın amacı; Çerkeş'in toplumsal ve hukuki hayatını gün yüzüne çıkararak yapılacak çalışmalara katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The court records that the Kadis keep, decrees, orders and charters coming from the capital all comprise the sharia court records. This study covers the transcription and analysis of the book of Cerkes numbered 6. In the study brief information was provided about the organisation of the position of kadi and books of sharia court records. The study was supported by narration of a short history of Cerkes. The sharia court of Cerkes numbered six is composed of a total of 107 poses. In the contents of the judgements, cases of heritage, deputation, bribery, debt and claims and orders coming from the capital take place. The aim of the study is to contribute to the forthcoming studies by revealing the social and legal life of Cerkes.