Uluslararasılaşmanın inovasyon üzerine etkisi: Türkiye örneği
The effect of internationalization on innovation: Example of Turkey
- Tez No: 475608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT MUSTAFA KUTLUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Her geçen gün küreselleşme ve inovasyon (yenilik) faaliyetleri yoğunluk kazanmakta, çeşitlenmekte ve karmaşık hale gelmektedir. Bu durum her alanda olduğu gibi ekonomi alanında da kendini göstermektedir. Ulusal sınırlar aşılarak diğer milletler ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, ülkede mikro ve makro açıdan inovasyon stratejilerine yön verilmesinde etkili olabilmektedir. İşte tam olarak bu noktada çalışmanın amacı belirmektedir; ülke (firma) ekonomilerinin uluslararasılaşma faaliyetlerinin, inovasyon üzerine etkisinin olup olmadığı ve eğer varsa nasıl ve hangi yönde etkilediği hususunu Türkiye açısından ampiriksel bir çalışma ile irdelemektir. Dünya Bankası, EBRD ve TOBB iş birliğiyle Türkiye'de çeşitli yıllarda (2002, 2005, 2008 ve 2012) yapılan anketler ve bu anketlere firmaların vermiş olduğu cevaplarda inovasyon, ihracat, ithalat ve doğrudan yabancı yatırım konularıyla ilgili olanlar -bu konular aynı zamanda çalışmanın modelini oluşturan değişkenlerdir- alınarak çalışmanın amacı doğrultusunda veri tabanı düzenlenip Yatay Kesit analizine tabi tutulmuştur. Ayrıca çalışmada kontrol değişkenleri (firma boyutu ve firma sektörü) de yer almaktadır. Yöntem olarak Lojistik Regresyon Analiz yöntemi bu çalışmada modelleme sürecinde kullanılmıştır. Bu yöntem doğrultusunda elde edilen sonuç; Türkiye'de firmaların uluslararasılaşması ile inovasyon faaliyetleri arasında bir ilişkinin mevcut olduğudur. Bu bağlamda, firmalar uluslararasılaştıkça inovasyon kapasitelerinin arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization and innovation activities increase, verify and also become complicated. This situation stands out in economy like every fields. By passing national borders, developing economic relations with other countries becomes effective to provide a direction the innovation strategies in terms of micro and macro. At that point, the aim of the study appears. It has been observed Turkey's point of view with empirical study whether and how internationalization activities of country (firm) economies have an effect on innovation and, if so, on which way. Surveys conducted by the World Bank, EBRD and TOBB in various years in Turkey (2002, 2005, 2008 and 2015) and on the responses given by firms to these surveys these are also variables which originate the model of study that is related to innovation, export, import, direct foreign investment has been taken and organized also conducted cross section analysis in the scope of the aim of study. Also is lacated control variables (firm size and firm sector) in the study. As a method Logistic Regression Analysis method was used in modelling process in this study. The result which is gained in the accordance with this method; there is a relationship between internalizaton of firms and innovation activities in Turkey. In this context, it has been observed that as the companies become more international, the innovation capacities increase.