Tuht nahiyesi Redif Defterleri transkripsiyon ve değerlendirme (1906-1912)
Tuht district Redif Registers transcription and evaluation (1906-1912)
  1. Tez No: 475611
  2. Yazar: BETÜL KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Her büyük devlette olduğu gibi Osmanlı Devleti'ni de uzun bir müddet ayakta tutan, askeri donanımı ve gücü olmuştur. Özellikle gücünü kaybettiği dönemlerde yapılan ıslahat çalışmaları da, ilk olarak askeri teşkilatta kendini göstermiştir. XIX. yüzyılda yani Osmanlı Devleti'nin en buhranlı döneminde oluşturulan Redif Askeri Teşkilatı, askeri alanda önemli bir yenileşme hareketidir. Redif askeri birliklerinin oluşturulmasıyla, Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasından sonra Asakir-i Mansure-i Muhammediye adlı yeni orduya destek sağlamak ve halkı uzun süre mecburi hizmette tutmadan, kendi bölgelerinde tutarak iç güvenliği sağlamak amaçlanmıştır. 1834'te oluşturulan bu askeri teşkilat zaman zaman düzenlenerek, kuruluşundan devletin son dönemine kadar Osmanlı Ordusu'nun önemli bir kesimini oluşturmuştur.“Tuht Nahiyesi Redif Defterleri Transkripsiyon ve Değerlendirme (1906-1912)”adlı çalışmada, 1906-1912 yılları arası Çankırı vilayetinin Tuht (Yapraklı) nahiyesine ait sekiz adet redif defteri incelenmiş ve gerekli transkriptler yapılarak hem sosyal hemde askeri açıdan veriler ortaya konulmuştur. Sunulan veriler doğrultusunda askere alınan kişilerin, askerlik durumları ve bağlı bulundukları karyeleri, mahalleleri, sahip oldukları lakaplar, medeni durumları, meslekleri ve aileleri hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ottoman State had reigned a long time because of its military hardware and power, like all other strong states. The first innovations were carried out in the military force in the late ottoman period when began the loosing of power. The Redif Military Organization was a significant renovation movement of military organization in the XIX century in which the Ottoman State was in a great crisis. By the constitution of Redif Military Organization, after the abolishment of Guild of Janissaries, Asakir-i Mansure-i Muhammadiye was established to support the new army, and it was purposed to provide national security by eliminating compulsory service. The military organization, which established in 1834 and had been modified while in time, was the important part of the Ottoman military power from its establishment to the last period of Ottoman State. In the study entitled“Tuht District Redif Registers Transcription and Evaluation (1906-1912)”eight redif registers belonging to Tuht (Yapraklı) District of Çankırı Province between 1906-1912 were analysed and data was revealed by doing the necessary transcripts in terms of both social and military. According to the current data, the information was given about the military status of the soldiers and their villages, neighbourhoods, nicknames, marital statuses, professions and families.