Türev piyasaların etkinliğinin test edilmesi:Vadeli işlem opsiyon piyasası üzerine ampirik bir uygulama
Testing the effectiveness of derivative markets (An empirical application on the futures option market)
  1. Tez No: 475621
  2. Yazar: MAHMUT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLFEN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küresel ekonomide yaşanan 1970 'li yıllarda başlayan ve halen günümüzde de devam eden serbestleşme hareketi gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin risk iştahının her geçen gün artması ve buna karşılık kalkınmalarına gerek duydukları finansal kaynak, her ülkenin kendi sermayesinin diğer sermayeler ile kıyaslandığında daha değerli ve karlı yatırım olanakları sunan bir piyasa ve serbestleşmeye dönük politikaların benimsenmesi, uluslararası para hareketlerinin önemli boyutlar ulaşmasını sağlamıştır. Dünya genelinde son 50 yıla bakacak olursak finansal piyasalar birçok yenilikler doğurmuş ve bunların en önemlisi türev enstrümanlardır. Küreselleşmenin etkisi ile firmaların finansal ya da finansal olmayan riskler ile karşılaşması muhtemel olmuştur. Piyasalarda oluşacak risklere karşı (piyasadaki belirsizlik, fiyatlarda dalgalanma ya da spekülatörlerin neden olduğu etki) firmalar kendilerini arbitraj, hedge kullanımı yada portföyünü çeşitlendirme yoluna gitmektedirler. Finansal piyasaları da sınıflandırmak gerekirse spot ve vadeli olarak iki ana başlıkta sınıflandırabiliriz. Spot piyasalar hisse senedi, tahvil ya da bono gibi genellikle yatırım araçlarının aktif olduğu piyasaları kapsar. Vadeli piyasalar ise Futures, Opsiyon, Swap ve Forward gibi işlem araçlarını içerir. Firmalarda burada bahse konu araçları önceden kullanarak ileride oluşabilecek risklere karşı önlem almaktadırlar. Türev piyasaların Türkiye' de gelişmesini yavaşlatan ya da durduran nedenler; ekonomik ve/veya siyasi istikrarsızlıklar, yüksek enflasyon oranları neden olarak gösterilebilir. Bu çalışmada, önce türev piyasaların ekonomik ve finansal önemine ve işlevlerine değinilecek, ardından gelişmekte olan ülkelere olası etkileri açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The liberalization movement, which started in the 1970s in the global economy and is still continuing today, is a financial resource that developed and developing countries need to increase their risk appetite day by day and to develop in return for each country's own capital compared to other capital. The adoption of a market offering and liberalizing policies, has enabled international monetary movements to achieve significant dimensions. Financial markets, which will look around the world for the last 50 years, have produced many innovations, the most important of which are derivative instruments. With the impact of globalization, firms are likely to face financial or non-financial risks.Firms themselves are going to diversify their use of arbitrage, hedging, or counterparty, against the risks that will arise in the markets (uncertainty in the market, fluctuations in prices or the effect of speculators). If we need to classify financial markets, we can classify them as spot and futures in two main categories. Spot markets include markets in which investment instruments are generally active, such as stocks, bonds, and bonds. Futures markets include trading instruments such as Futures, Options, Swaps and Forward. They use these tools in advance to prevent risks that may arise in the future. The reasons that have slowed down the development of derivative markets in Turkey are; Economic and / or political instability, and high inflation rates. In this study, firstly the economic and financial importance and functions of derivative markets are mentioned and then the possible effects are being explained to the developing countries.