Azerbaycan bankacılık sisteminin etkinliğinin veri zarflama analizi ile incelenmesi (2008-2012 dönemi)
Investigation of the Azerbaijan banking system with data envelopment analysis (2008-2012 period)
  1. Tez No: 475667
  2. Yazar: ALİG BAGHİROV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ CİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
18 Ekim 1991 tarihinde bağımsızlık kazandıktan sonar finansal piyasalarda serbestleşme ile birlikte meydana gelen değişiklikler bankacılık sisteminin gelişmesine neden olmuş ve bunun bir sonucu olarak bu sektörde yaşanan yoğun rekabet etkisiyle bankaların topladığı mevduatlar ve kullandırdığı krediler önemli hale gelmiştir. Banka yöneticileri ve denetim otoriteleri bunu gerçekleştirmek için çeşitli prosedür ve metotlar geliştirmişlerdir. Bu çalışmada 2008 dünya krizi çerçevesinde Azerbaycan bankacılık sistemi değerlendirilmektedir. Söz konusu çalışmada da 2008-2012 dönemi boyunca Azerbaycan'da faaliyette bulunan 12 banka bazında devlet ve ticari bankaların VERİ ZARFLAMA yöntemiyle analizinin yapılması ve durumlarının genel potansiyel iyileştirme önerileri ve genel değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kriz tanımı ve ekonomik kriz kavramı, finansal krizin çeşitleri ve 2008 finansal krizin çıkış nedenleri irdelenmiştir. İkinci bölümde Azerbaycan bankacılık sistemi ve tarihi gelişimi, bankaların topladığı medvuatlar ve kullandırdığı krediler, onların çeşitleri hakkında bilgi yer almıştır. Üçüncü bölümde tezde kullanılan VZA ve onun uygulama alanları, modelleri ve son bölümde ise, Azerbaycan'da faaliyet gösteren bankaların VZA'i yöntemi ile Azerbaycan bankacılık sisteminin incelenmesi yapılmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
After being independent on 18th of October 1991 financial markets were liberalized and this caused the development of the banking systems as a result intensive competition occurred and due to this, deposits collected and lent by the banks for loans have become important the industry. Bank managers and supervisors have developed procedures and methods to accomplish this. This study evaluated the banking system of Azerbaijan within the framework of the 2008 world crisis. These are intended to cover 2008-2012 period on the basis of analyzing the 12 banks operating in Azerbaijan both state and commercial banks and DEA method is intended to analyze and evaluate the overall potential for general improvement suggestions. The study consists of three parts. The first part, was crisis definition and concept of economic crisis, types of economic and financial crisis and causes of the financial crisis in 2008 with its output was examined. In the second part, the Central Bank regulatory and supervisory role as a market player was examined and at the same time, the historical development of Azerbaijan's banking system, the structure of the system, the Central Bank, State and commercial banks, the functions, aims and objectives of the A.C. authority and Azerbaijan Interbank Foreign Exchange market is discussed. In the third part, the banks information collection, utilization methods and varieties of information took place. In the last chapter, with the help DEA method the banks that operate in Azerbaijan were looked at, the Azerbaijan banking system was analyzed and the results obtained were evaluated.