The efficiency of Azerbaijan banking system
Azerbaycan bankacilık sisteminin etkinliği
  1. Tez No: 231360
  2. Yazar: EMIL IBRAHIMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı 2002-2007 dönemleri arasında Azerbaycan bankacılık sisteminin etkinliğini ölçmektir. Bu dönem yüksek ekonomik büyüme ve bankacılık sectorünün Merkez Bankası tarafından sıkı kontrol edilmesi gibi karakterize edilebilir. Azerbaycan ticari bankalarının toplam, teknik ve ölçek etkinliği Veri Zarflama Analizi yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Analiz sonuçlarına göre araştırma döneminde toplam ve teknik etkinlik skorlarında büyük farklılıklar görülmektedir. Bu durum bankalarda ölçek sorunu ile ilişkilendirilebilir. Araştırma döneminde yıllara göre toplam etkinlik azalmaktadır. Bunun en önemli nedenleri arasında Merkez Bankasının reformları, yapılan düzenlemeler, 2004 yılı Bankalar Kanunu ve ekonominin büyüme hızının yüksekliği gösterilebilir. Bu yapısal değişimin bankaların uyum aşamasında kısa dönemde etkinlik üzerinde olumsuz etki yarattığı, ancak uzun dönemde etkinliğin arttırılabileceği düşünülebilir. Devlet bankalarının araştırma döneminde, 2004 ve 2006 yılları haric, özel bankalara göre daha etkin olduğu görülmektedir. Araştırma sonuçları ayrıca devlet bankalarının özel bankalardan daha iyi yönetildiğini göstermektedir. Yine araştırma bulgularına göre bankalarda mevduatın kredilere çevrilmesi ve borçlulardan faiz gelirlerinin toplanması sorununun yaşandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this paper is to analyze the efficiency performance of Azerbaijan banking system between 2002 and 2007, a period characterized by high economic growth and tight control by National Bank. Overall, pure technical and scale efficiency of Azerbaijan commercial banks are measured with the use of Data Envelopment Analysis. In empirical results over the study period overall and pure technical efficiency scores show a great variation, which means banks have scale problems. Overall efficiency decreases over the study period. The main reasons are reforms of National Bank, regulations, new banking law of 2004 and high economic growth. It can be thought that in the short run these structural changes would have negative effects on efficiency, but in the long run efficiency would improve. Efficiency of state banks was slightly above private banks, except 2004 and 2006. It is also found that state banks are managed better than private counterparts. Results show that banks have problem of converting deposits into loans and collecting interest income from borrowers.