Gıda sektöründe kurumsal kaynak planlaması yazılımına entegrasyon sürecinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems encountered and suggestions for solutions in the integration process of enterprise resource planing software in the food industry
  1. Tez No: 475666
  2. Yazar: MELTEM ALTIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Küresel rekabet pazarında, işletmeler bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeleri takip etmek zorundadır. Bu yüzden, işletmelerin bilgi ve iletişim teknolojilerine olan ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır. Kurumsal firmaların, bilgi ve iletişim teknolojilerini doğru bir şekilde kullanabilmesi için doğru KKP yazılımını seçmeleri gerekmektedir. Günümüzde firmalar tarafından en çok tercih edilen KKP yazılımı SAP R/3'tür. Bir KKP yazılımı olan SAP R/3 mali muhasebe, maliyet muhasebesi ve kontrol, satış ve dağıtım, üretim ve malzeme yönetimi, bakım ve onarım, kalite yönetimi, insan kaynakları yönetimi ve proje yönetimi modülleri ile bütünleşik bir sistemdir. Firmaların bu bütünleşik yapıyı entegre ederken ciddi yatırım maliyetleri olmaktadır. İşletmelerin stratejik planlarının başarısı, işletme faaliyetleri sonucu ortaya çıkan finansal verilerin doğruluğuna bağlıdır. Bu yüzden, çalışmada SAP sistem modülleri içinden mali muhasebe ve maliyet muhasebesi modülleri ele alınmıştır. SAP sisteminin bütünleşik bir yapı olmasından dolayı mali muhasebe ve maliyet muhasebesi modüllerinin diğer modüllerle de ilişkilerinden bahsedilmiştir. Bu çalışmada, SAP sisteminin entegrasyonu sürecinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the global competitive market, businesses have to keep up with rapid developments in information and communication technologies. As a result, the needs of companies for information and communication technologies are increasing day by day. Corporations need to choose the appropriate ERP software so that information and communication technologies can be used correctly. Today, the most preferred ERP software by companies is SAP R/3. SAP R/3 is an integrated system of financial accounting, controlling, sales and distribution, production planning and material management, human resources management, quality management, plant management and project management modules. Integrating this system, requires significant investment costs for companies. The success of a company's strategic plans depend on accurately analysing the financial data which is obtained from business activities. Therefore, mainly the financial accounting and controlling modules of the SAP system are covered in the study. Since the SAP system is an integrated structure, financial accounting and controlling modules need to be mentioned in relation to other modules. In this study, the problems encountered in the integration process of the SAP system and the solution suggestions are expressed in detail.