Merkez Bankası bağımsızlığı ve politikaları neticesinde ekonomik büyüme (Türkiye örneği)
Central Bank independence and policy consequences of economic growth (Case of turkey)
- Tez No: 475673
 - Danışmanlar: PROF. DR. EKREM GÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
1980'li yıllardan itibaren gündem bulan merkez bankası bağımsızlığı, üzerine henüz araştırmaların devam ettiği yeni bir çalışma alanıdır. Zaman tutarsızlığı ve hoş olmayan monetarist görüş gibi temellere dayandırılan bağımsızlık kavramı, bankanın hükümetten bağımsız hareket edebilmesi, aynı şekilde nihai hedeflerini belirlemesi anlamına gelmektedir. Bu durum merkez bankası otoritesinin enflasyonist karşıtı olması sonucunu ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada, merkez bankası bağımsızlık süreci, bu süreci belirleyen etkilerin teorik altyapısı incelenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bağımsızlığının enflasyon, üretim, bütçe açığı ve büyüme oranı üzerine etkisi incelenerek ülke ekonomisine etkisi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, the central bank independence, is yet new on a field of study that continued research. Time inconsistency and independence based on fundamental concepts such unpleasant monetarist view, means to determine the final destination of the movement can be independent from the bank and the government. This situation reveals the result of the anti-inflationary central bank authorities. In this study, central bank independence process has been studied in theoretical basis of determining the effect of this process. Independence of the Republic of Turkey Central Bank inflation, manufacturing, examining the impact on the budget deficit and the growth rate is explained effect on the country's economy.