Doktorlara uygulanan şiddetin meslek bağlılığına etkisi: Kocaeli örneği
The effect of violence against doctors on professional commitment: The example of Kocaeli
- Tez No: 475674
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Health Care Management, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sağlık sektörü, işyeri şiddetinin yaygın olarak var olduğu bir alandır. Şiddet, başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık çalışanlarını olumsuz etkilemektedir. Türkiye'de 135 616 adet doktor bulunmaktadır. Doktor başına düşen hasta sayısının 573 olduğu düşünülürse, şiddetin sadece sağlık çalışanlarını değil toplumun tamamını kuşatan ne denli büyük boyutta bir tehdit olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca doktorlara uygulanan şiddetin çok az bir kısmı bildirilmekte ve raporlanmaktadır. Yani bu konudaki mevcut istatistiki veriler, şiddetin tamamını temsil etmemektedir. Mesleki bağlılık ise, kişinin mesleğine olan ilgisini ve duygusal tutum ve davranışlarını ifade eder. Mesleki bağlılık, bireyin mesleğini devam ettirmesi açısından önemli bir kavramdır. Bu yüzden birçok dış etken tarafından etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı, doktorların maruz kaldığı şiddetin onların mesleklerine olan bağlılıklarını etkileyip etkilemediğini belirlemektir. Temel hipotez bu olmakla birlikte, 5 grup ana hipotez ve 15 alt hipotez test edilmiştir. Bu kapsamda çalışma Kocaeli ili sınırlarında uygulanmıştır. Sağlık sektörünün seçilme sebebi ise, sağlık çalışanlarının diğer tüm sektör çalışanlarına göre 16 kat daha fazla işyeri şiddetine maruz kalmasıdır (Kingma, 2001:129). Araştırmanın evrenini 2011 doktor, örneklemini ise 200 doktor oluşturmaktadır. Araştırmada araştırma tekniği olarak“Doktorlara Yönelik Şiddet Anket Formu”ve Meyer ile diğerleri tarafından geliştirilmiş olan (Meyer ve diğ., 1993)“Mesleki Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Sonuç olarak, doktorların şiddete yüksek oranda maruz kaldığı ve maruz kalma endişesi yaşadığı, bunun da mesleklerine olan bağlılıklarını olumsuz etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health sector is a field in which workplace violence is prevalent. Violence effect all healthcare staff notably doctors in negative way. There are 135 616 doctors in Turkey. If it is thought as 573 patients per doctor, it can be understood how big threat is the violence that surrounds not only healthcare staff but the whole society. Also, only a few of violence applied to doctors are notified and reported. So actual statistical datas regarding this subject, do not represent the total of violence. Occupational commitment expresses the interest, emotional attitude and behaviours of a person towards his occupation. Occupational commitment is an important concept in terms of continuity of person to his occupation. The aim of this study is to identify if the violence that doctors are exposed, affects their commitment to their occupation or not. Although the basic hypothesis is this, 5 main group hypotheses and 15 sub hypotheses were tested. In this scope, the study was applied within the borders of Kocaeli province. The reason of choosing health sector is healthcare staff is exposed to violence 16 times more than the other sector staff (Kingma, 2001: 129). 2011 doctors form the population and 200 doctors form the sampling of study.“Violence Towards Doctors Questionnaire Form”and“Occupational Commitment Scale”developed by Meyer et. al (1993) were used as a research technique. As a result, it was obtained that doctors are exposed to high incidence of violence and they suffer from exposition anxiety so this affects their commitment to their occupation in negative way.