Karşılaştırmalı yönetim perspektifinden Nijer ve Türkiye'de belediye yönetimi
Municipality system in Niger and Turkey: A comparative local government perspective
  1. Tez No: 475672
  2. Yazar: MAHAMANE MOUTARİ ABOUBACAR ISSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada bir Batı Afrika ülkesi olan Nijer Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyetinde belediye yönetimleri belediyelerin tarihi gelişimi ve reform süreci; türleri, organları ve yönetimi; yetki, görev ve sorumlulukları; gelir ve harcamaları; özerklik ve desantralizasyon bağlamında belediyelerin merkezi yönetimle ilişkileri olmak üzere beş kriter açısından karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Birbirinden uzak coğrafyalarda yer alan iki ülke de kendine özgü tarihsel gelişim dinamiklerine, farklı toplumsal, siyasal ve yönetsel kültüre ve ekonomik gelişmişlik düzeylerine sahip olmakla birlikte bir takım benzer siyasal ve yönetsel özelliklere sahiptir. Özellikle Fransız yönetim geleneğinin etkileri, her iki ülkede de idari yargı rejiminin olması, üniter ve merkeziyetçi devlet yapısı gibi ortak yönler bulunduğundan iki ülkenin karşılaştırılabilir olduğu düşünülmektedir. İki ülke belediye yönetiminin belirli kriterler çerçevesinde incelenmesinin, ülkeler arasında belediye reformuna ilişkin tecrübe paylaşımı ve ders çıkarma imkanı sağlayacağı varsayılmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde karşılaştırmalı yönetim düşüncesi ve metodolojisi ile araştırma tasarımına yer verilmiştir. İkinci bölümde Nijer ve son bölümde Türkiye'nin belediye sistemi ortak kriterler açısından incelenmiştir. Sonuç olarak, farklı toplumsal, tarihsel, siyasal ve ekonomik özelliklere sahip olmakla birlikte, Türkiye'nin Nijer'den özel statülü belediyeler gibi uygulamaları öğrenebileceği, Nijer'in ise Türkiye'den belediye meclislerinin yönetimi, metropolitan belediye yönetimi, ölçek reformları, belediyelerin finansmanı gibi konularda örnek alabileceği politika ve uygulamaların bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines municipality systems of the Republic of Niger and the Republic of Turkey in terms of five common criteria: (1) historical development and reform process; (2) types, organs and administration; (3) authority, functions and responsibilities; (4) revenues and expenditures; (5) intergovernmental relations on the basis of autonomy and decentralization. These two countries, located in divergent geographies, have intrinsic historical evolution processes, different social, political and administrative culture and economic development levels. However, they both have some common political and administrative characteristics as well. Specifically, the impact of the French administrative tradition, the system of administrative jurisdiction, and unitary and centralist character of the two countries' similar features that lead us to presume that they are comparable. Analyzing two countries in the context of certain criteria is thought to bring about the possibility of exchange of experience and lesson-drawing with regard to municipality reform in both countries. This study is composed of three chapters. The first chapter includes both the approach and methodology of comparative public administration and the research design. Municipality system in Niger is investigated in the second and the Turkish municipality system in the third chapter regarding the common criteria. As a conclusion, although both countries have divergent social, political, historical and economic characteristics, but they can learn some policies and implementations from each other. While Turkey can transfer some certain policies from Niger, such as metropolitan municipalities that have a special statute, Niger can draw lessons from Turkey regarding the administration of municipal councils, the experience of metropolitan municipalities, reforms of scale, finance of municipalities etc.