Sürekli tavlama hatlarında enerji giderinin kalite ve boyut değerlerine göre optimize edilmesi ve geçişlerde operatör davranışlarının modellenmesi
Optimizing energy consumption of continuous annealing line regarding quality and size values and modelling operator be-haviour during quality and size transition
  1. Tez No: 475682
  2. Yazar: ÖMER FARUK SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Tavlama esnasında malzeme kalitesini etkileyen faktörler arasında, şerit sıcaklığı anahtar konumdadır. Kaliteli ürün üretmek için her fırının çıkışındaki şerit sıcaklığını istenilen değerlerde tutturmak çok önemlidir. Her şeridin tavlama sıcaklığı tavlama kalitesine bağlı olarak değişir. Ayrıca, şerit kalınlığı, şerit genişliği, şerit hızı ve fırın sıcaklığı koşulları diğer tavlamada etkili faktörlerdir. Bu faktörlere bağlı olarak siparişin işlenmesi sırasında uygun sıcaklıkların bulunması rekabet koşulları altındaki piyasada uygun enerji maliyetlerin sağlanması için önemlidir. İlk kısımda hatta girmesi kesinleşen on bobin için çok hedefli karar verme tekniği kullanılarak fırın kapasite sınırlılıkları altında en uygun tavlama sıcaklıklarının bulunması amaçlanmıştır. İkinci kısımda ise kalite ve boyut geçişleri sırasındaki ısıtma miktarları fırın kapasite sınırlarını aştığı için işlem matematiksel modeller ile karşılanamamaktadır. Bu durumlarda operatörlerin yaptığı uygulamalar YSA ile modellenmiştir. Üretilecek bobinler için tavlama kalitesi veya şerit boyutlarının değişimleri esnasında fırın içinde bobin uzunluklarının son %50'si kaldığında operatör uygulamalarının kayıt edildiği verilerden yararlanılarak yapay sinir ağı oluşturulmuş ve eğitilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the annealing of steel, it is very important to keep the strip temperature at the desired value at the outlet of each furnace to produce quality products. The annealing temperature of each strip varies depending on the annealing quality, strip thickness, strip width, strip speed and furnace temperature. Optimized temperature of furnace is important to ensure adequate energy costs in the competitive market during production. It was aimed to find optimum annealing temperatures under furnace limitations by using multi-purpose decision making technique for ten coils. In the second part of this study, the process cannot be met by mathematical models since the heating quantities during the quality and size transitions exceed the furnace capacity limits. The operators' applications are modeled by YSA in these cases. Operator behaviors for annealing furnaces was recorded for the last 50 % of the coil lengths during annealing quality or coil dimensions changes.