Turizm eğitimi alan lisans ve önlisans öğrencilerinin turizm endüstrisine yönelik görüşlerinin karşılaştırılması: Sakarya Üniversitesi örneği
Comparison of tourism industry interviews of undergraduate and associate degree program of tourism educations: Sakarya University example
- Tez No: 475681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Turizm endüstrisinde artan rekabet sonucu nitelikli personel bulabilmek her zaman kolay olamamakta ve ancak nitelikli personel eğitim yoluyla yetiştirilmektedir. Araştırmanın temel amacı turizm eğitimi alan önlisans ve lisans öğrencilerinin turizm endüstrisine yönelik görüşlerinin karşılaştırılmasıdır. Alt amacı ise öğrencilerin turizm endüstrisine yönelik görüşlerini belirlemektir. Yapılan bu çalışmada turizm eğitimi veren yükseköğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin aldıkları teorik ve uygulama eğitimi sonucunda, turizm endüstrisine ilişkin görüşlerinde yaşanan değişmeler veya kariyer seçimlerinde turizm endüstrine yönelik görüşlerinin etkinliği incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi Sakarya Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Karasu Meslek Yüksek Okulu olarak belirlenmiş, önlisans ve lisans öğrencileri olmak üzere toplamda 789 öğrenciden anket yoluyla veriler elde edilmiştir. Öğrenim gördükleri sınıf ve bölüme ilişkin analizlerde turizm endüstrisine yönelik görüşleri açısından farklılık belirlenmiştir. Birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin diğer sınıflara oranla sektöre daha olumlu/ılımlı yaklaştığı söylenebilir. Katılımcıların ebeveynlerinin eğitim durumlarına göre endüstriye ilişkin görüşleri açısından anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre önlisans öğrencilerin lisans öğrencilerine oranla, endüstriye yönelik bakış açılarının daha olumlu olduğu görülmüştür. Özellikle“Turizmin toplumsal etkileri”boyutu dışında diğer boyutlarda önlisans öğrencilerinin lisans öğrencilerine oranla daha olumlu görüş sahibi oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is not always easy to find highly qualified personnel in the tourism industry and only qualified personnel are trained through training. The main purpose of the study is to compare the opinions of associate and undergraduate students of tourism education towards tourism industry. The bottom aim is to determine the opinions of the students towards the tourism industry. In this study, as a result of the theoretical and practical training of the students who are studying at the higher education institutions providing tourism education, the effectiveness of the opinions about the tourism industry in the changes or career choices in the opinions of the tourism industry has been examined. The sample of the research was determined as Sakarya University Tourism Faculty and Karasu Vocational High School, and 789 students, including associate and undergraduate students, were obtained through questionnaires. Differences were determined in terms of their views on the tourism industry in the analysis of class and division in which they studied. It can be said that first and second year students have more favorable / moderate approach to the sector compared to the other classes. It has been found that the participants' parents are significantly different in terms of their views on the industry according to their educational status. According to the obtained data, it was seen that the pre-graduate students had a more favorable view towards the industry than the undergraduate students. Especially, in other dimensions besides the dimension of“tourism social effects”, it was determined that associate degree students had a more positive opinion than undergraduate students.