Domestic factors affecting foreign policy decision-making process: The case of the Gambia
Dış politikada karar verme sürecini etkileyen ulusal faktörler: Gambiya örneği
- Tez No: 475714
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASİN KEREM GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dış Politikada karar verme süreci devletlerin elindeki hem en önemli araçlardan hem de en önemli yükümlülüklerden biridir. Alınacak doğru kararlar açıktır ki devletlerin gelişimine katkı sağlayacaktır. Uluslararası ilişkiler uzmanları küçük devletlerin daha çok güvenlik sorunlarıyla boğuştuğunu, dolayısıyla iç sorunlardan daha çok dış ilişkilere yoğunlaşmak zorunda kaldıklarını iddia etmektedirler. Bu nedenle, bu devletlerin dış politika yapımı sürecinin incelenmesinde uluslararası sistem çok daha ö plandadır. Fakat bu tez çalışması genel kabul gören bu iddianın aksine küçük devletlerin dış politika yapım sürecinde ulusal faktörlerin de eş düzeyde önemli olduğunu öne sürmektedir. Bu tez çalışmasının temel amacı Gambiya'nın dış politika yapımı sürecinde hangi ulusal faktörlerin daha belirleyici olduğunu ortaya koymaktır. Aynı zamanda Gambiya'nın ilk cumhuriyet dönemindeki geleneksel liberal dış politikasının ikinci cumhuriyet döneminde değişip değişmediği, Eğer değiştiyse hangi ulusal faktörlerin bu değişimden sorumlu olduğu ortaya konulmaya çalışılacaktır. Bu çalışmada Neo-klasik realist teori temelinde konu incelenmiş ve birincil ve ikincil kaynaklardan yararlanılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda ulusal faktörlerin Gambiya'nın dış politika yapımı sürecinde daha etkili ve güçlü olduğu ortaya konmuştur. Liderlerin kişilikleri, ekonomik gelişme, doğal kaynaklar ve diplomasi Gambiya'nın dış politikasının belirlenmesinde en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Çalışmamızın sonuçları Gambiya'nın dış politikasının oldukça kişiselleştirildiği, merkezi ve bürokratik bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Ulusal politika ile küçük devletlerin dış politika yapım süreci arasındaki bağı ele alan bu çalışma hem bilim adamları hem de politika yapıcılar için önemli bir referans kaynağı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Foreign policy decision-making is one of the greatest asset and yet the greatest liability of any country. Good policies will obviously lead to national development. Democracy, rule of law, good governance are key essential elements in achieving good foreign policies vis-a-vis national development. It is argued by scholars in international relations that small states are more preoccupied with issues of security and are therefore forced to react to their external environment than internal conditions. To this end, international system will be more compelling in analyzing their foreign policy decision-making. This study, however, attempts to challenge this widely held scholarly consensus by arguing that domestic factors are equally significant in small states foreign policy decision-making process. This thesis aims to explore and determine which domestic factor(s) are more decisive in The Gambia's foreign policy decision-making. The study further investigates whether The Gambia's traditional liberal foreign policy of the First Republic has change direction under the Second Republic and if it does, what are the factors responsible for such foreign policy reorientation under Jammeh. Employing the neo-classical realism theory, data has been collected for this study from both primary and secondary sources. The findings of this paper have shown that domestic factors are more compelling in The Gambia's foreign policy decision-making. We observed that personality and character of the leader, economic development and natural resources, and diplomacy are too strong and decisive in foreign policy formulation in The Gambia. Equally, our study also shows that external factors such as international organization and alliance formation are significant in foreign policy making in The Gambia. Foreign policy formulation in The Gambia is highly personalized, centralized and bureaucratic in nature. Since previous research to some extend, failed to show the nexus between domestic politics and small states foreign policy making, this thesis could be a valuable reference material for both scholars and policy makers.