Türkiye'ye dış göçle gelen nüfus hareketlerinin (Mülteciler ve sığınma arayanlar), kıyı-sınır kent yönetimine etkileri: İzmir-Basmane örneği
The effects of population movements of foreign migrants (Refugees and asylum seekers) into Turkey on urban administration of coastal-border city: İzmir-Basmane case
- Tez No: 475715
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Çalışma, temel olarak İzmir'in bir kıyı ve sınır kenti olma özelliklerini göz önünde bulundurarak, İzmir kentindeki Suriyeli sığınma arayanların durum tespitini, sığınma arayanlara yönelik kendine özgü tarihsel koşulları barındıran Basmane örneği üzerinden gerçekleştirmiştir. Bu bağlamda özellikle kent yönetimi açısından tespit edilmiş çeşitli sorun alanlarının düzeltilmesine yönelik politika hedefleri önermeyi hedeflemektedir. Bu nedenle çalışmanın Birinci Bölümünde, göç terminolojisi incelenerek göç olgusunu sosyal bir gerçeklik olarak açıklayan kuramlar analiz edilmiş, akabinde ise Türkiye'nin göç deneyimini ortaya koymak üzere 18. Yüzyıl'ın sonundan günümüze kadar Anadolu'ya gerçekleştirilen nüfus hareketlilikleri, Osmanlı Devleti ve sonrasında Türkiye Cumhuriyeti'nin konuya ilişkin politikaları tarihsel koşullar çerçevesinde analiz edilmiştir. Söz konusu tarihsel deneyim, Türkiye'nin günümüzdeki göç politikalarının daha iyi bir şekilde anlaşılabilmesi için önemli bir çerçeve sunmaktadır ve makro bir perspektifle, çalışmanın konusu olan İzmir kentindeki göç uygulamalarını da doğrudan etkilemektedir. Çalışmanın İkinci Bölümünde, İzmir kentindeki dış göç olgusunu ve sığınma arayanların/mültecilerin durumunu analiz edebilmek için, konuya doğrudan etki eden temel unsurlar incelenmiştir. Bu unsurlar çalışma için, İzmir'e yönelik dış göçün tarihi, İzmir'in kıyı ve sınır olma özelliği, Uluslararası, ulusal ve kentsel düzeylerde“mültecilerin”hukuki statüleri ve hakları, merkezi idarenin taşra teşkilatının konuya ilişkin temel aktörleri olan İl Göç İdaresi ve Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü, belediye, muhtarlık ve sivil toplum kuruluşları olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda kent yönetiminin sığınma arayan/mülteci nüfus hareketliliğini ele alış biçimi de ortaya çıkmış olmaktadır. Bu bağlamda İzmir'deki sığınma arayanlar/mülteciler bağımlı değişken, söz konusu unsurlar ise bağımsız değişken olarak ele alınabilir.Çalışmanın Üçüncü ve son bölümünde, İzmir'in Basmane semtinin tarihçesi incelenerek Basmane'deki Etiler Mahallesi'nde anket çalışması yapılmış ve sonuçlar analiz edilerek bu kapsamında söz konusu kişilerin durumlarının ve kentsel yerleşimlerinin iyileştirilmesine yönelik öneriler sunulmuş, kent yönetimine bilimsel verilerden yararlanılarak yol gösterilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Taking into account the fact that İzmir is basically a coastal and border city, the study identified the situation of Syrian asylum seekers in Izmir city based on Basmane example, which has its own historical conditions for asylum seekers. In this context, it is aimed to propose policy recommendations for the correction of various problem areas, especially in terms of urban administraiton. In the first part of the study, migration terminology was examined and theories explaining migration as a social reality were analyzed. Then, Population movements carried out to Anatolia from the end of the 18th century until today and the relevant politics of the Ottoman State and the Republic of Turkey in the aftermath of the Ottoman Empire were analyzed in the context of historical conditions in order to in order to reveal the immigration experience of Turkey. This historical experience offers an important framework for Turkey to understand its current migration policies better and in a macro perspective, it directly affects the migration practices in İzmir, which is the subject of the study. In the second part of the study, the basic elements directly affecting the issue were examined in order to analyze the migraiton phenomenon the situation and asylum seekers / refugees in İzmir. Fort he study, the elements include the the history of foreign migration to Izmir, the feature of Izmir's coastal and borderline status, the legal status and rights of“refugees”at international, national and urban levels, Provincial Directorate of General of Migration Management, Provincial Directorate of Disaster and Emergency Management Presidency, which are the the main actors of the provincial organization of the central government about the issue, municipality, mukhtar and non-governmental organizations have been determined. In this context, the way the city administration handles asylum-seeking / refugee population mobility has also emerged. In this sence, Asylum seekers / refugees in İzmir can be treated as a dependent variable ant the elements mentioned above can be treated as independent variables. In the third and last part of the study, the history of Basmane neighborhood of İzmir has been examined, a questionnaire study has been conducted in Etiler Quarter of Basmane, the results have been analyzed and suggestions for improvement of the situation and urban settlements of the mentioned people have been presented and it is aimed to guide the city administration by using scientific data.