American rock music as a medium of rebellion
Bir başkaldırı aracı olarak Amerikan rock müziği
  1. Tez No: 475723
  2. Yazar: MUSTAFA FATİH DALYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE NURAY ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Müzik, American Culture and Literature, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Rock 'n' Roll 1950'li yıllarda ABD'de çok yönlü bir kültürel etkileşimin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Yaratıcıları büyük ölçüde zenci Amerikalılar olan bu müzik türü, 60'lar ve 70'ler Amerika'sında bir takım önemli sosyal, kültürel ve politik izler bırakmıştır. Bu bağlamda rock müzik, Amerikan toplumunda tutucu bir görüş sergileyen kesim tarafından, köklerine ve uyandırdığı sözde dürtülere atıfta bulunularak baskı ve sansüre maruz bırakılmıştır. Baskı ve tutuculuğa karşı gelen Amerikalı gençler, 1950'ler ve 60'larda yurttaşlık hakları hareketi döneminde rock müziği benimsemiştir. Fakat geleneksel görüşe ait kurallara aykırı bir tutum izlediği öne sürülen rock müzik, 1950'lerin sonunda ana akım kültür tarafından susturulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, eklektik bir yaklaşımla ele alındığında, rock kültürünün Foucault'nun güç söylemi ve Marcuse'nin otoriteyi reddediş yaklaşımına paralel bir evrimi olduğu görülebilir. Dolayısıyla rock, zamanla oluşturduğu toplumsal etkiyle yalnızca bir müzik türü olarak değil, aynı zamanda ortaya çıkmasına da sebebiyet verdiği rock kültürü üzerinden değerlendirilmelidir. 1960'larda İngiltere'de sükse yapan rock, buradaki şarkıcıların aykırı tutumları sayesinde daha güçlü bir haykırış olarak vücut bulmuştur. İngiltere'nin etkisiyle Amerika'ya geri dönüş yapan rock müzik, burada yeniden yükselişe geçerek barışçıl, alaycı veya açık sözlü bir isyan müziği haline bürünmüştür. Fakat zamanla evrimleşen rock müzik, ana akım biçimiyle korkulan bir öge olmaktansa, kabul gören kültürel bir fenomene dönüşmüştür. Rock müzik, ortaya çıkan alt türleri sayesinde isyankâr tutumunu da sürdürmeye devam etmektedir. Bu çalışma, kültürel - eklektik bir yaklaşımla, ABD'de rock kültürünün bir başkaldırı unsuru olarak kullanılma biçimini ele almakta ve bu bağlama paralellik gösteren tarihsel olayları da kaynak olarak göstererek rock kültürünün toplumsal etkisini yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rock 'n' Roll came out as a consequence of a multi-dimensional cultural interaction during the 1950s in the United States. This music genre, which was mostly an African-American invention, has left a number of significant social, cultural and political traces in the 60s and the 70s America. In this context, referring to its origins and so-called impulses that it aroused, rock music was exposed to repression and censorship by conservative people in America. American youth, who opposed repression and conservativeness, adopted rock music during the 1950s and the 60s Civil Rights Movements. However, rock music, which was brought forward as maintaining an attitude that was contradictory to the rules of traditional thoughts, was tried to be silenced by the mainstream culture at the end of the 1950s. In this context, when handled with an eclectic approach, it can be seen that rock culture has an evolution that is parallel to Foucault's power discourse and Marcuse's approach of the rejection of authority. Therefore, with the social influence that it gradually created, rock should be interpreted not only as a music genre, but also on the basis of rock culture, to which it gave rise. Rock, which made a name for itself during the 1960s in Britain, came into existence as a more powerful scream due to the rebellious attitudes of the British musicians. By returning to America through the influence of Britain, rock music started to rise again and become a rebellious music which was peaceful, sarcastic and outspoken. However, gradually evolving, rock music has turned into a well-accepted cultural phenomenon, instead of being a fearsome element, due to its mainstream manner. Rock music continues to maintain its rebellious attitude as well, by means of its subgenres. This study, with a cultural-eclectic approach, discusses how rock culture is used as a medium of rebellion in the United States and reflects the social effect of rock culture by presenting various related historical events as background sources.