Heavy metal müziğe Türkiye'den sosyolojik bakış
A sociological perspective on heavy metal music from Türkiye
  1. Tez No: 955296
  2. Yazar: ALİ ÖZKANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URAL ALP MANÇO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tezin yazılma amacı Türk ağır metal müziğini Batılı örnekleri ile karşılaştırarak sosyolojik açıdan incelemek ve Türk ağır metal müziğinin özgünlüğünün olup olmadığını sosyolojik olarak araştırmaktır. Özellikle batı dünyasında birçok araştırmaya konu olan heavy metal müziğin Türkiye açısından ne ifade ettiği ve sosyolojik öneminin ne olduğu önemli bir konudur. Literatür taraması temelli olan bir örnek olay çalışması adına; Türk ve yabancı yazılı, görsel medya kaynakları, kitaplar, makaleler, tezler, röportajlar ve Internet siteleri taranmıştır. Tezin amacına uygun özellikte Türk sanatçılarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Tezde sorulan sorulara cevap aramak adına çalışmanın ilk kısmında heavy metal müziğin Batı dünyasındaki kökenlerine inilmiştir. Tarihi süreç içerisinde blues müzikten günümüze doğru yaşanan değişim göz önünde bulundurularak rock müzik ve sonrasında heavy metal müzik araştırılmıştır. İkinci ve üçüncü kısımlarda ise Türkiye'de müzik alanında ilk Batılılaşma hareketlerinden günümüze kadar yaşanan tarihi süreç eşliğinde rock müzik, Anadolu rock ve Türk ağır metal müziği toplum bilimi açısından çeşitli yönleriyle ele alınmıştır. Dördüncü kısımda Batılı heavy metal müzik ile Türk ağır metal müziği çeşitli açılardan karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak Batı kaynaklı heavy metal müziğinin Türk müzik anlayışı ve kültürü ile yaşadığı etkileşim sonrası Türk ağır metal müziğinin nasıl ortaya çıktığı açıklanmıştır. Ağır metal müzikte nasıl bir Alman, İngiliz, Amerikan ve İskandinav özgünlüğü var ise Türklerin de kendilerine has bir metal müzik anlayışının ve özgünlüğünün olduğu anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Turkish heavy metal music sociologically by comparing it with Western examples and exploring its uniqueness. While heavy metal has been widely studied in the West, its meaning and sociological significance in Turkey remain an important topic. This case study is based on a literature review, various Turkish and foreign sources, including books, articles, theses, interviews, media, and websites, have been analyzed. Interviews with Turkish musicians were conducted to gain firsthand insights. The first section explores the origins of heavy metal music in Western countries, tracing its evolution from blues to rock and then heavy metal. The second and third sections examine Turkey's musical history, from early Westernization efforts to today, discussing rock, Anatolian rock, and Turkish heavy metal in a sociological context. The fourth section compares Western heavy metal with its Turkish counterpart from different perspectives. The study concludes that Turkish heavy metal developed through interactions with Western heavy metal and Turkish musical traditions. Just as German, British, American, and Scandinavian heavy metal have distinct identities, Turkish heavy metal also possesses its own unique style and originality.