Türkiye'de 2000 sonrası dönemde kamu borç yönetiminde yaşanan dönüşüm süreci ve borç ofisi uygulaması
Transformation process in the public debt management period after 2000 in Turkey and the debt office practice
- Tez No: 475730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜNAY BEKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Günümüzde ülkeler borcun sürdürülebilirliğini sağlamak ve finansal krizlerden etkilenmemek amacıyla borç yönetimi kavramına daha fazla önem vermeye başlamışlardır. Borç yönetiminin esas amacı kamunun optimum risk ve minimum maliyet ile piyasalardan borçlanmasıdır. Gelişmiş ülkelerin birçoğu borç yönetimini politik baskılardan uzak bir şekilde gerçekleştirecek borç yönetim ofisleri kurmuşlardır. Borç yönetim ofisleri ülkelerin koşullarına göre Hazine ya da Maliye Bakanlığı bünyesinde veya özerk olarak yapılanmaktadır. Türkiye'de borç yönetimi Hazine tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada borç yönetimi, borç yönetim ofislerinin yapısı ve ülke deneyimleri incelenmiş, Türkiye'de borç yönetim ofisi incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In nowadays, states give point to debt management for debt sustainability. The main purpose of debt management is borrowing with optimum risk and minimum cost. The most developed states established the debt management office that operates without political pressures for efficient debt management. The Debt Management Offices can be established in Treasury or Ministry of Finance or be autonomous. Debt management in Turkey is carried out by Treasury. In this study; debt management, the structure of debt management offices, debt management office practices are investigated and application of debt management office in Turkey is explained.