Bisiklet turizmi katılımcılarının tatil deneyimi: Yerli turistler üzerine bir araştırma
The vacational experience of cyclists: A study on domestic tourists
- Tez No: 475733
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KOZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada, dünya genelinde önemli bir boş zaman ve turizm aktivitesi olarak kendini göstermeye başlayan bisiklet turizmi ele alınmaktadır. Bisiklet turizminin ekonomik ve sosyal alanlarda yarattığı katkılardan yola çıkılarak, turizmin çeşitlendirilmesi amacıyla Türkiye'de nasıl gerçekleşmesi gerektiğine yönelik bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmış; bu amaçla bisiklet turizmi katılımcılarının tur süreçleri üç aşamada incelenmiştir: tur öncesi, tur süreci ve tur sonrası. Tur süreci deneyimi için İzmir'de aktif olarak faaliyet gösterdiği saptanan bisiklet topluluğu ile tek gece konaklamalı bir bisiklet turuna katılınmış; tur öncesi ve sonrası deneyim için de tur bittikten sonra, seçilen üç katılımcı ile mülakatlar gerçekleştirilmiştir. İzmir'de faaliyet gösteren bisiklet turizmi katılımcılarının, konaklamalı bisiklet turlarına katılmalarında temel motivasyon kaynağının özgürlük ve keşfetme isteği olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca katılımcıların, bu tür aktivitelere katılan kişi sayısının az olması nedeniyle kendilerini diğer insanlardan farklı ve özel hissettiği görülmüştür. Kişiler bu tür etkinlikleri sosyalleşebilmek adına da bir fırsat olarak görmektedir. Ek olarak, mutlu ve sağlıklı yaşam için de bisiklet turları tercih edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the tour experiences of those people who are engaged in bicycle tourism. The literature provides three categories of tour experiences: pre-travel, on-travel and post-travel. This study considers pre-travel and post-travel categories by using the interview method and on-tour category using the participant observation. An active bicycle club in Izmir has been approached through social media to accompany for a bicycle tour on 3-4 June 2017 with on overnight accommodation. Interviews took place during the tour as well as right after the tour. The study findings conclude that among the main motivations include freedom and desire to explore. In addition, feeling different and special is another motivation in this respect. The participants also consider such activities as an opportunity to socialize and be healthy.