Sufi gelenekte kadın algısı: Mevlana örneği
Perception of woman in sufi tradition: Mevlana case
  1. Tez No: 475734
  2. Yazar: GİZEM SONGÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ZAKİR ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Sosyoloji, Linguistics, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde, tasavvuf tarihi ve tasavvuf kültürü içerisinde oluşan kadın algısını irdelemek ve tasavvuf literatürü içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan Mevlana'nın tüm eserlerini incelemek ve Mevlana'nın tüm eserlerini incelemek ve bu metinlerdeki kadın algısını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tasavvuf tarihi içerisinde kadının konumu incelenmiş ve tasavvuf mekteplerinde yer alan kadınlar ve bu kadınların tasavvuf anlayışları ile ana tarikatlar içerisinde kadının konumu ele alınmıştır. İkinci bölümde tasavvufta kadın algısı incelenmiş, tasavvufta bilgi ve aydınlanma bağlamında kadın konusuna bakılmış ve günümüz sufi geleneğinde kadına verilen yer incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Mevlana'nın tüm eserleri kadın algısı çerçevesinde incelenmiş ve Mevlana'nın kadına bakışı ele alınmıştır. Buna paralel olarak Mevlevilik tarikatında kadının rolü araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, aimes to examine to perception of woman in the history and culture of sufism and go over the work of Mevlana who is quite important in sufistic literature, and to find out his perception of woman. This thesis consists of three chapters. In the first chapter, the status of woman in the history of sufism had been examined and the woman in the school of sufism and their understanding about sufism and the status of woman at the main orders (tarikats) had been come up. In the second chapter, perception of woman in sufism had been examined. Issue of woman had been come up in the context of the sufistic knowledge and enlightenment. The status of woman at the present time had been examined. In the third chapter, the all works of Mevlana and his perception of women had been examined within the scope of the woman. Concordantly, the role of woman in the Mevlevi order had been investigated.