Arjantin'de başkanlık sistemi uygulamasının Türkiye'de başkanlık sistemi tartışmaları bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of presidency system implementation in Argentina in the context of discussions on presidential system in Turkey
  1. Tez No: 475745
  2. Yazar: ÖZGE IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET NAZMİ ÜSTE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 515
Özet
Rejimlere atfedilen ve teorik planda öngörülen rejim özellikleri ile uygulamada ortaya çıkan sonuçlar uyuşmayabilmektedir. Ülkelerin kendilerine has siyasal, kültürel ve ekonomik özellikleri rejimleri siyasal sistem haline getirmekte ve onları farklılaştırmaktadır.Türkiye'de rejime istikrar kazandırmak, yürütmeyi etkinleştirerek hızlı karar almayı ve hesap verebilirliği sağlamak üzere rejim tartışmaları uzun süredir gündemi meşgul etmekteydi. Başkanlık rejiminin uygulandığı bir ülke olarak Arjantin, Türkiye ile siyasal açıdan pek çok konuda benzeşmektedir. Bu nedenle Arjantin başkanlık sistemi,“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin”Türkiye'de uygulanması halinde ortaya çıkabilecek sonuçlarını öngörebilmeye yardım edebilecektir.
Özet (Çeviri)
Ascribed and foreseen features of regimes on theoretical ground are not compatible with results emerged in practice. Unique cultural, political and economic features of countries have political regimes turned into a politcal systems and differentiated them from each other.In Turkey debates for political regimes occupied the agenda for so long for regime to stabilize, to provide quick decision making and accountablity by activating executive.Argentina as a country that administer presidency regime resemble Turkey politically in many ways. Therefore Argentina presidency system helps us foresee the results of the presidential government system in case that the it is implemented to Turkey.