Avrupa Birliği ve Türkiye işgücü piyasalarında esneklik ve güvencenin bağdaştırılması
Reconciling flexibility and security in European Union and Turkish labour markets
  1. Tez No: 475746
  2. Yazar: ERHAN GÜLCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ERDUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
Üretim ilişkisine bağlı olarak, Sanayi Devrimi'nden sonra oluşmaya başlayan refah devletleri vatandaşlarına temel hakların yanı sıra, ekonomik ve sosyal hakları tanıma ve sağlama arayışında olmuşlardır. Bu bağlamda, işletmelerde ilk olarak işçilerin fiziksel, ekonomik ve sosyal korunmalarına odaklanılmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde sosyal barış, uzlaşı ve diyalogun çalışma ilişkilerine bağlı olarak geliştiği politik bir ortam oluşmuştur. Bu ülkelerde birikim rejimi Keynesyen politikalara dayandırılmış ve refahı artırmak tam istihdamı sağlamaya bağlanmıştır. Bu bağlamda, ekonomik ve sosyal hakların genişlemesi ile işçilerin iş ve aile yaşamını bağdaştırabildikleri bir ortam oluşmuştur. Yetmişli yılların sonlarında teknoloji ve üretim alanındaki yeniliklerle küreselleşme süreci çalışma ve toplumsal ilişkileri dönüştürmüştür. AB refah devletleri bu dönüşümü hızlandıracak, işletmenin esneklik gereklerini ve işçinin güvence gereksinimini karşılayacak mekanizmalar geliştirmeye başlamıştır. AB'ye üye ülkelerde esneklik ve güvencenin bağdaştırılmasını sağlayan uygulamalar başlatılmıştır. Tezde güvenceli esneklik yerine, esneklik ve güvencenin bağdaştırılması deyiminin tercih edilme gerekçesi, küreselleşme sürecinde işletmelerin esneklik gerekleri ile işçilerin güvence gereksinimlerinin her ülke, işletme ve çalışanların durumuna göre uyarlanabilmesidir.
Özet (Çeviri)
Depending on the relations production, the welfare states that have started to come into existence after the Industrial Revolution have made an effort to recognize and provide economic and social rights to their citizens as well as fundamentals. So, businesses firstly focused on providing physical, economical and social protection to workers. Political environment emerged in the European Union (EU) countries after the World War II, where social peace, consensus and dialogue were based on labour relations. The accumulation regime in these countries is based on Keynesian politics and increasing welfare is connected to provivision of full employment. In this context, the expansion of economic and social rights created an environment in which workers can reconcile work and family life. In the later 70s, globalization along with innovations in technology and production process have transformed working and social relations. European Union welfare states have developed mechanism to speed up this transformation and to meet the flexibility requirements of enterprises and workers' security needs. Several practices have been started to provide reconciliation between flexibility and security in EU countries. In this thesis, the reason for adopting the expression of“flexibility and security reconciliation”rather than the flexicurity is that this phrase can be adapted to the flexibility requirements of businesses and workers' security requirements in the globalization process according to the situation of each country, business and employees.