Mukayeseli hukukta başkanlık hükümet sistemi (ABD örneği)
The presidential government system in comparative law (the case of the United States)
- Tez No: 968028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLAZİM İBRAHİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde dünya, ekonomik, siyasal ve teknolojik alanlarda hızlı bir dönüşüm süreci içerisindedir. Bu dinamik süreç, devletlerin yönetim anlayışlarını da doğrudan etkilemiş ve hükümet sistemlerinin yeniden yapılandırılmasını gerektirmiştir. Bu bağlamda, devletlerin etkinliğini ve istikrarını belirleyen temel unsurlardan biri, kuşkusuz uyguladıkları hükümet sistemleridir. Hükümet sistemi tercihleri, sadece iç siyasi işleyişi değil, aynı zamanda uluslararası düzeydeki konumlanmayı da etkilemektedir. Bu tez çalışmasında, başkanlık hükümet sisteminin yapısal ve işleyişsel özellikleri mukayeseli hukuk perspektifinden ele alınarak, yasama ve yürütme organları arasındaki etkileşim araçları incelenmiştir. Çalışmada, Amerika Birleşik Devletleri örneği temel alınmış; yasa yapma süreçleri, atama yetkileri, bütçe kontrolü ve veto mekanizmaları gibi etkileşim biçimleri detaylı şekilde analiz edilmiştir. Başkanlık sisteminin teorik temelleri kuvvetler ayrılığı ilkesi çerçevesinde değerlendirilmiş ve uygulamadaki karşılığı irdelenmiştir. Ayrıca Türkiye'nin 2017 Anayasa değişikliği ile geçiş yaptığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ABD başkanlık modeli karşılaştırılmış, bu sistemin demokratik denetim araçları bakımından nasıl şekillendiği ortaya konulmuştur. Brezilya, Azerbaycan ve Arjantin gibi başkanlık sistemine sahip diğer ülkeler de ele alınarak farklı kıtalardaki uygulama biçimleri kıyaslanmıştır. Elde edilen bulgular, başkanlık sisteminin her ülkede anayasal çerçeveden çok, siyasal kültür ve kurumsal geleneklerle şekillendiğini göstermiştir. Türkiye'nin mevcut sisteminin gelişiminde, ABD modeli başta olmak üzere diğer ülkelerin deneyimlerinin dikkate alınmasının yararlı olabileceği sonucuna varılmıştır. Bu kapsamda, çalışmanın hem kuramsal hem de uygulamaya yönelik katkılar sunduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the world is undergoing a rapid transformation in economic, political, and technological fields. This dynamic process has directly influenced the governance approaches of states and necessitated the restructuring of government systems. In this context, one of the fundamental factors determining the effectiveness and stability of states is undoubtedly the government systems they implement. Government system choices affect not only domestic political functioning but also the positioning of states at the international level. This thesis examines the structural and functional characteristics of the presidential government system from a comparative law perspective, focusing on the mechanisms of interaction between the legislative and executive branches. The study is based on the example of the United States, providing a detailed analysis of interaction forms such as lawmaking processes, appointment powers, budget control, and veto mechanisms. The theoretical foundations of the presidential system are evaluated within the framework of the separation of powers principle, and its practical application is explored. Additionally, the Presidential Government System that Turkey adopted with the 2017 constitutional amendment has been compared with the U.S. presidential model, highlighting how this system is shaped in terms of democratic oversight mechanisms. Other countries with presidential systems, such as Brazil, Azerbaijan, and Argentina, have also been examined, and the variations in their applications across different continents have been compared. The findings indicate that the presidential system is shaped more by political culture and institutional traditions than by the constitutional framework in each country. It has been concluded that considering the experiences of other countries, especially the U.S. model, could be beneficial for the development of Turkey's current system. In this context, the study is evaluated as providing contributions both theoretical and practical.