Ceza Hukukunda kusur
Culpability in Criminal Law
- Tez No: 475750
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 545
Özet
Tipe uygun ve hukuka aykırı bir eylem işleyen failin bu eyleminin kendisine isnad edilebilmesi ve kendisine karşı bir kınama yargısı yapılabilmesi kusurunun bulunmasına bağlıdır. Kusur kavramı bu yönüyle failin cezalandırılmasının gerekçesini oluşturur. Diğer yönüyle ise failin işlediği eylemden ötürü ne ölçüde cezalandırılabileceğini belirler. Bu yönüyle de cezalandırmanın ölçüsünü teşkil eder. Bu iki temel işlevi ile kusur kavramı ceza hukukunun yapıtaşlarından bir tanesidir. Kusur kavramının içeriğinin ne olduğu kusur teorileri üzerinden anlatılmaya çalışılmıştır. Kusur kavramı üzerine gerçekleşen tartışmalar çeşitli yönlerden kendisini göstermektedir. Bunun sebebi kusur kavramının münhasıran ceza hukukuna ait bir kavram olmamasıdır. Gerçekten, kusur kavramı kriminoloji, psikoloji, antropolojide olduğu gibi örneğin teoloji ve felsefe gibi daha farklı disiplinlerde de çeşitli rollere sahiptir. Buradan hareketle kusurun diğer disiplin ve alanların dışında salt ceza hukuku sistemi bakımından dahi karmaşık ve sistemin bir kısmının karanlıkta kalmasına yol açan bir konu olduğu ve ayrıca ceza hukukunun esasen ana sorununu teşkil ettiği söylenmelidir. Çalışmada sadece teoriler bakımından kusur kavramının ele alınması ile yetinilmemiş; bunun yanında ayrıca TCK'nın konuyla ilgili getirdiği düzenlemeler de kusur kavramı bakımından değerlendirilmiştir. Bunun neticesinde TCK'da suç genel teorisi kapsamında yapılan düzenlemelerle ilgili çeşitli çıkarımlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
To impute the typical and unlawful action of an offender to herself/ himself and to condemn her/him, existence of culpability is necessary fort he offender. The Notion of culpability is justification of inflicting punishment on the offender in this respect. Additionally, the Notion determines extent of the punishment. The Notion itself constitutes the scope of the punishment from this aspect. Culpability is one of the fundamental notions in Criminal Law with these two functions. Content of the Notion of culpability has been explained by way of theories on culpability. Debates on the Notion of culpability have many aspects.The fact that the Notion itself doesn't exclusively belong to criminal law is the reason of this matter. Indeed, the notion of culpability has also an important roles in several disciplines, such as criminology, psychology, anthropology; and also in more specific disciplines such as theology and philosophy. From this point of view, it should be concluded that besides the other disciplines and fields, even in terms of criminal law, culpability is an issue which is complicated and unscrutable for a part of the system and also covers the essential problematic matters in criminal law. In this Study not only did the Notion of culpability is examined with regard to various theories, but also provisions in the Turkish Criminal Code are evaluated in terms of the Notion of culpability. As a result, several conclusions were drawn on regulations made in the Turkish Criminal Code within the scope of general theory of crime.