Türk ceza hukukunda kusurluluk
Mens rea in Turkish criminal law
- Tez No: 627517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ AYGÜN EŞİTLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında ceza hukukunda kusurluluk kavramı tarihi ve felsefesiyle birlikte ele alınmış ve Türk Ceza Hukuku'ndaki düzenlemesi doktrindeki tartışmalarla birlikte incelenmiştir. Günümüzde kusurluluk suçun unsurlarından biri kabul edilmiş ve kusursuz suç olmaz ilkesi benimsenmiştir. Çalışmamızda kusurluluğun türleri olan kast ve taksir ayrıntıyla incelenmiş, hukukumuzda varlığını sürdürdüğünü düşündüğümüz istisnai objektif sorumluluk halleri taksir karinesine dayanan kusurlu sorumluluk başlığı altında ele alınmış, ve kusurluluğu kaldıran nedenler anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present dissertation discusses the history and philosophy of“mens rea”, and provides an explanation of the current regulation of mens rea in Turkish Criminal Law, including the many theoretical disputes surrounding the subject. Mens rea is one of the founding elements of crime, it is an acknowledged principle in criminal law no act will constitute a crime unless mens rea is present. This study examines with detail the main states of mens rea which are intent and negligence, discusses the regulations of objective responsibility still present in Turkish Criminal Law in our opinion, and explains legal defenses pertaining to the absence of mens rea.