Akıllı üretim sistemlerinin küçük ve orta ölçekli işletmelerde uygulanması
Implementation of smart manufacturing system in small and medium scale enterprises
  1. Tez No: 475754
  2. Yazar: KADİR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜVEN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dördüncü sanayi devrimi ile birlikte daha fazla sayıda işletmenin dijital çözümlere yönelmesi beklenmektedir. Modern rekabetçi koşullarda ayakta kalabilmeleri adına bu alanda bir yatırımları söz konusudur. Küçük ölçekli ve yeni kurulan işletmeler büyük ticari yazılım sistemlerine yönelmekten kaçınmakla birlikte geri dönüş alamama endişesi taşımaktadır. Ayrıca büyük ticari paket yazılımlar, küçük işletmeler için ihtiyaçtan fazlası niteliği taşıyabilmektedir. Bu iki riski ortadan kaldırmak adına üretim yönetim ve kaynak planlama sistemlerinde açık kaynaklı ve düşük maliyetli yazılım sistemleri ön plana çıkmaktadır. İşletme açısından bakıldığında ekonomik faydaları görülmekle birlikte, geliştirici açısından bakıldığında uyarlama ve adaptasyonda avantaj sağladığı görülmektedir. Bu doğrultuda Ege Bölgesi ve çevresinde açık kaynak olarak uygulanabilir bir yazılım olan Akıllı Üretim Yönetim Sistemi geliştirilmiş ve uyarlanmıştır. Araştırmada işletme ve geliştirici açısından açık kaynaklı sistemlerin risk ve avantaj unsurlarına değinilecektir.
Özet (Çeviri)
With the fourth industrial revolution, more and more operators are expected to turn to digital solutions. They are investing in this area in order to survive on modern competitive conditions. Small-scale and newly established businesses are concerned about not being able to return with refraining from turning to large commercial software systems. In addition, large commercial packaged software is able to carry more than necessary for small businesses. In order to remove these two risks, open source and low cost software systems in production management and resource planning systems come to the forefront. While economic benefits can be seen from the point of view of the business, it seems to be advantageous in adaptation and adaptation when viewed from the perspective of the developer. In this direction, Smart Manufacturing Management System which is software that can be applied as open source in the Aegean Region and its vicinity has been developed and adapted. In terms of business and developer in the research, the risks and advantages of open source systems will be addressed.