Yabancı ortaklı şirketlerde etkinlik analizi: BİST sınai endeksinde bir uygulama
Efficiency analysis in foreign affiliated companies: An application in BIST industrial index
  1. Tez No: 475755
  2. Yazar: AYŞE ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmanın amacı, Borsa İstanbul A. Ş. Sınai endeksinde yer alan yabancı ortaklı şirketlerin finansal etkinlik değerlerinin ölçülmesi ve şirket performanslarının birbirleriyle karşılaştırılmasıdır. Bu kapsamda çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yabancı ortaklı şirketler ve performans kavramları ve kapsamlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde veri zarflama analizi, analizin uygulama aşamaları ve yöntemleri açıklanmıştır. Son bölümde ise, analiz kapsamına dahil edilen 32 yabancı ortaklı şirketin 2011-2015 yıllarına ilişkin finansal etkinlik skorları EMS 1.3 paket programı yardımıyla hesaplanmıştır. Ayrıca ilgili şirketlere gerçekleştirilen süper etkinlik analizi ile etkin olan şirketlerin kendi içlerindeki performans sıralamaları belirlenmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, 2011 ve 2012'de ARCLK, 2013'te TBORG, 2014'te KNFRT ve 2015 yılında ise, ADEL finansal açıdan en etkin şirket olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to measure the financial efficiency values of the foreign affiliated companies listed in the Borsa Istanbul Industrial Index and to compare the company performances with each other. In this context, the study consists of three parts. The first part mainly includes foreign affiliated companies and performance concepts and their scopes. In the second part, data envelopment analysis, analysis application steps and methods are explained. In the last part, the financial efficiency scores of the 32 foreign companies included in the scope of the analysis for the years 2011-2015 were calculated with the help of the EMS 1.3 package program. In addition, the super-efficiency analysis carried out by the relevant companies determined the performance rankings of the companies that were active. According to the analysis results, ARCLK in 2011 and 2012, TBORG in 2013, KNFRT in 2014 and ADEL in 2015 have been identified as the most effective financial companies.