Ceza muhakemesinde dijital delillerin elde edilmesi ve güvenilirliğinin sağlanması
Obtaining and ensuring the reliability of digital evidence in the criminal proceedings
- Tez No: 475779
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Ceza muhakemesinde dijital delillerin elde edilmesi ve güvenilirliğinin sağlanmasını konu alan bu tezde, ilk olarak dijital verilerin üretildiği ve işlendiği cihazlar olan bilgisayarların tarihi süreçleri ve gösterdiği gelişim ele alınmış, çok çeşitli boyut ve özelliklerde bilgisayarların bulunduğu gösterilmiştir. Bilgisayarın yazılımı, donanımı ağ aracılığı ile olan iletişimi hakkında bilgi verilmiş, dijital delil ile ilgili bazı temel kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde, delillerin özellikleri incelenmiş, dijital delillerde ayrıca bulunması gereken özellikler belirtilmiştir. Bu bölümde, dijital delillerin bulunabileceği ortamlar teker teker ele alınarak dijital verilerin nasıl oluşturulduğu, nasıl depolandığı ve nasıl iletildiği gibi teknik ayrıntılara yer verilmiştir. Ayrıca dijital delillerin güvenilirliğinin sağlanması için yapılması ve yapılmaması gerekenler aktarılmıştır. Üçüncü bölümde ise, dijital delilin elde edilmesine imkân veren metodolojiler ele alınmış; gerek diğer ülke mevzuatları, gerek uluslararası düzenlemeler ve gerekse de ulusal düzenlemeler belirtilmiş, bu düzenlemelerin ihtiyaca cevap verip vermediği sorusuna yanıt aranmıştır. Hukuk sistemimizde dijital delillerin elde edilmesine imkân veren bilgisayarlarda, bilgisayar programlarında ve kütüklerinde arama, kopyalama ve el koyma tedbiri, iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması tedbiri ve Cumhuriyet savcısının genel yetkisi incelenmiştir. Ayrıca, dijital delillerin teknik ayrıntıları, hukuki düzenlemeler birlikte değerlendirilerek, ceza muhakemesinde elde edilmesi ve güvenilirliğinin sağlanması değişik yönleriyle ele alınmış ve bir sonuca ulaşılmıştır. Nihayet dijital delil elde ederken tesadüf edilen başka bir suça ilişkin delillerin durumu da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mentioning the legal essence of the digital evidences in penal proceedings, firstly, the historical stages and developments of the computers, which are the devices to produce and process digital data, are discussed, and it is indicated that there are computers in various sizes and features. Information is given about software, hardware and communication of computers through network, and some basic concepts related to digital evidences are indicated . In the second chapter, the features of evidences are examined and the features required in digital evidences are mentioned. In this chapter, the environments in which digital evidences take place are examined individually, and technical details such as how to create digital data, how to store and how to transfer, are indicated. Furthermore, actions to be taken or not are stated in order to ensure the safety of digital evidences. In the third chapter, the methodologies enabling to obtain digital evidences are discussed, and both other countries' regulations and international and national regulations are mentioned, and an answer is searched for the question whether these regulations fulfill the requirements or not. Processes of searching, reproducing and seizure, determination of communication, injunction for wiretap and recording and general authority of Public Prosecutor are examined. In addition, technical details of digital evidences and legal regulations are evaluated together, and the legal essence in penal proceedings is dealt in various aspects and therefore a result is obtained. Finally, the status of other evidences related to other crimes obtained incidentally while taking digital evidences is evaluated.