Kadın cinayetleri, toplumsal cinsiyetle özdeşleşme ve atıf
Femicide, identification with gender and attribution
  1. Tez No: 475780
  2. Yazar: EMİR ÜZÜMÇEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AKFIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada kadın cinayetlerinin Türkiye'de ne şekilde meşrulaştırıldığının incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla kadın cinayetlerine getirilen atıfların çeşitli sosyal psikolojik yapılarla ilişkisi araştırılmıştır. Atıf kuramına sosyal kimlik yaklaşımından faydalanılmış ve katılımcıların cinsiyet gruplarıyla özdeşleşme, korumacı ve düşmanca cinsiyetçilik ve muhafazakarlık düzeyleri ölçülmüştür. Kadın cinayetlerine atıfların ölçümü için 22 madde oluşturulmuş ve bu maddeler katile yönelik, kurbana yönelik ve sosyal yapıya yönelik olmak üzere üç faktörde toplanmışlardır. Bulgular, kadınların katile ve sosyal yapıya yönelik atıfları, erkeklerin ise kurbana yönelik atıfları daha yüksek düzeyde kullandıklarını göstermiştir. Ancak cinsiyet grubuyla özdeşleşmenin atıflarla doğrudan bir ilişkisi gözlenmemiştir. Düşmanca cinsiyetçiliğin her iki cinsiyet grubunda da kurbana yönelik atıflarla pozitif yönde ilişkili olduğu, korumacı cinsiyetçilik için ise bu ilişkinin mevcut olmadığı görülmüştür. Muhafazakarlık, yalnızca erkeklerde kurbana yönelik atıflarla pozitif yönde ilişkilidir. Ayrıca düşmanca cinsiyetçilik düzeyi yüksek erkeklerin cinsiyet grubuyla özdeşleşme düzeyi ve katile yönelik atıfları arasında negatif ilişki olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the legitimation of femicide in Turkey. The relationships between attribution to femicide and various social psychological structures were examined. Employing the social identity approach to attribution theory, identification with gender group, hostile and benevolent sexism and conservatism of the participants were measured. To measure the attributions to femicide, 22 items were developed. The items were loaded on three factors, namely attribution to murderer, attribution to victim and attribution to social structure. The results indicated that women are higher on attributions to murderer and social structure, while men are higher on attribution to victim. However, no relationship between identification with gender group and attributions is observed. Hostile sexism is positively correlated with attribution to victim in both genders, while no such correlation is observed for benevolent sexism. Conservatism is positively correlated with attribution to victim only in men. Moreover, there is a negative correlation between identification with gender group and attribution to murderer in men with high hostile sexism. The results are discussed in terms of the concerning literature.