İş yargılamasında belirli belirsiz alacak davası
Determined and undetermined personal action in labour justice
- Tez No: 475783
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
01.10.2011 tarihinde yürürlüğe giren 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu,“belirsiz alacak davası”,“belirsiz alacakla ilgili tespit davası”ve“kısmi dava”adı verilen ve daha önce kanuni düzenlemesi olmayan dava çeşitlerini düzenledi. Bunlardan“belirsiz alacak davası”, yeni HMK'dan önceki dönemde miktarı belirsiz olan alacağının bir kısmı için dava açan kişiler için bir çok riski ortadan kaldıran bir dava çeşidi olarak dikkat çekmekteydi. Kanunun yürürlüğe girmesinin üzerinden yaklaşık 5 yıl geçmiş olmasına karşın, işçilik alacaklarının miktar olarak belirsiz olup olmadığı ve dolayısıyla bu yeni dava çeşidine konu edilip edilemeyeceği hususundaki tartışmalar hala devam etmektedir. Çalışmamızın asıl amacı, işçilik alacaklarının“belirsiz alacak davası”na konu edilip edilemeyeceğini mercek altına almaktır. Ancak bunu yaparken, HMK ile getirilen diğer davalar olan“belirsiz alacakla ilgili tespit davası”ve“kısmi dava”ya da kısaca bakmak gerekmektedir. Bu nedenle çalışmamızın ilk bölümünde bu üç yeni dava çeşidi üzerinde durulacaktır. İkinci bölümünde ise işçilik alacaklarının“belirsiz alacak davası”na konu edilip edilemeyeceğine dair bilimsel görüşler ve konuya ilişkin Yargıtay Hukuk Daireleri'nin görüşleri aktarılacak ve üçüncü bölümde ise her bir işçilik alacağı ayrı ayrı değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Code of Civil Procedure numbered 6100, entered into force on the date of 01.10.2011 regulated“Undetermined Personal Action”,“declaratory action regarding undetermined debt”and action varieties named as“partial action”and don't have any legal regulation afore.“Undetermined Personal Action”one of those, attracted attention as a type of action which removes many risks for people who file claim for part of their undetermined debt before the new Code of Civil Procedure. Regardless of the fact that approximately 5 years have passed since the Code entered into force, discussions on whether labour debts are undetermined or not and accordingly whether it can be actionable or non-actionable for this new type of action have been still going on. The main purpose of our study is examining whether labour debts are actionable or non-actionable for“Undetermined Personal Action”. Nevertheless,“declaratory action regarding undetermined debt”and“partial action”which are other actions had been brought by Code of Civil Procedure should be looked over. Therefore in the first section of our study, those new three types of action will be discoursed. In the second section scientific views and opinions of Supreme Court Civil Chambers will be transferred and in the third section each labour debt will be examined separately.