Testing the Financial Kuznets Curve for member and candidate countries of European Union
Finansal Kuznets Eğrisinin Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve Avrupa Birliğine aday ülkeler için test edilmesi
  1. Tez No: 475782
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH ELÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET KASMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Toplumun refah düzeyini ifade ettiği için gelir dağılımı her zaman en popüler araştırma konularından biri ve karar alıcıların temel odaklarından biri olmuştur. Mevcut kuramsal literatür, gelirin eşit dağılımının finansal gelişme ile sağlanabileceğini savunmaktadır. Bu kuramsal perspektife dayanarak, bu tez, finansal gelişmenin gelir dağılımı üzerindeki etkisini, 1995-2014 döneminde 24 Avrupa Birliği üyesinin ve bir Avrupa birliği adayının dengeli panel verilerini kullanarak belirlemektedir. Bu çalışmada kullanılan örneklem, 15 büyük Avrupa ülkesinin yanı sıra dokuz yeni üye ülkeyi ve aday ülke olan Türkiye'yi de içermektedir. 15 büyük AB ülkesinin statik panel veri analizinin tahminleme prosedürü kullanılarak elde edilen ampirik sonuçlar, FKE hipotezi için güçlü bir kanıt bulunduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşın, 9 yeni üyenin ve aday ülke Türkiye'nin statik panel veri analizinin tahminleme prosedüründeki ampirik sonuçlar tartışmalıdır. İki farklı örneklemden elde edilen iki farklı bulgu, eşit gelir dağılımı için finansal gelişmenin tek yol olmadığını ortaya koymaktadır. Finansal gelişme, sürdürülebilir bir makroekonomik yapıya sahip olmadıkça ülkelerin gelir eşitsizliğini azaltmasına yardımcı olamaz.
Özet (Çeviri)
The distribution of income has always been one of the most popular research topics and it has been the main focus of the policy makers since it reflects the well-being of the society. The extant theoretical literature argues that equal distribution of income can be accomplished by financial development. Based on this theoretical perspective, this thesis assesses the effect of financial development over income inequality by employing a balanced panel data of 24 European Union countries and a candidate country over the period 1995-2014. The sample used in this study includes 15 major European countries, as well as nine new members and a candidate country, Turkey. The empirical results with estimation procedure of static panel data analysis of fifteen major EU countries reveal that there is a strong evidence for FKC hypothesis. However, the empirical results with estimation procedure of static panel data analysis of nine new members and Turkey as a candidate country are controversial. Two different empirical findings about two different samples reveal that financial development is not the only case for an equal income distribution. Financial development may not help countries to decrease income inequality if they do not have a sustainable macroeconomic structure.