İş yaşamında psikolojik güçlendirmenin değişime yatkınlık üzerindeki etkileri
Effects of psychological empowerment on readiness for change in the work life
- Tez No: 475842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU TOLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İşletmeler günümüzde yoğun rekabet altında faaliyetlerini sürdürmektedirler. Bu rekabet içinde sürdürülebilirliklerini sağlamak ve aynı zamanda rakiplerinden öne geçmek için kendi yapılarında, kültürlerinde, stratejilerinde, organizasyonlarında değişime gitmek zorunda kalmaktadır. Ancak planlanan bu değişimlerin yüzde 70'i ise başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Örgütlerde değişim programlarının başarı ile uygulanabilmesinin ilk ve temel koşullarından biri örgüt üyelerinin değişime yatkın olmalarıdır. Zira örgüt üyelerinin değişime yatkınlıkları sağlandığı takdirde değişim programları başarıya ulaşacaktır. Çünkü değişimi başlatan, gerçekleştiren ve sonlandıran yine örgüt çalışanlarıdır. Örgüt üyelerinin değişime yatkınlıklarının sağlanmasında ise psikolojik güçlendirme önemli bir rol oynamaktadır. Örgüt tarafından çalışanlara sağlanan psikolojik güçlendirme sayesinde örgüt üyeleri işleri ile ilgili kontrol hissine ve psikolojik olarak güçlendirildikleri algısına sahip olacaklardır. Bu motivasyonel yapı ise çalışanların değişime yatkınlıklarının artmasında önemli bir görev görecektir. Bu çalışmanın amacı, çalışanların psikolojik güçlendirme algılarının değişime yatkınlıkları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu doğrultuda, İstanbul'da farklı sektörlerde çalışanlara ulaşılarak anket çalışması yapılmıştır. Anket, demografik özelliklere ilişkin soru formu, Spreitzer (1995) tarafından geliştirilen anlamlılık, yeterlilik, özerklik ve etki boyutları olmak üzere dört alt boyuttan oluşan Psikolojik Güçlendirme Ölçeği ve Hanpachern (1997) tarafından geliştirilen değişime destek verme ve değişime katılım boyutları olmak üzere iki alt boyuttan oluşan Değişime Yatkınlık Ölçeğinden oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler çeşitli istatistik yöntemleri ile analiz edilmiştir. Bu yöntemler; tanımlayıcı istatistikler, t-testi ve tek yönlü varyans analizi testi, korelasyon ve regresyon testidir. Psikolojik güçlendirmenin değişime yatkınlık üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre, psikolojik güçlendirme boyutlarından anlamlılık boyutunun değişime destek verme boyutunu etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, psikolojik güçlendirme boyutlarından anlamlılık ve etki boyutlarının değişime katılım boyutunu etkilediği saptanmıştır. Bu sonuçlara göre, çalışanlarda, işlerindeki anlamlılık hissi arttıkça değişime destek vermenin yüzde 35, değişime katılımın ise yüzde 18 oranında arttığı söylenebilir. Son olarak, örgüt üyeleri işlerinin sonuçlarını etkilediklerini algıladıkları ölçüde, değişime katılımları yüzde 17 oranında artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, businesses are operating under intense competition. They have to make changes in their own structures, cultures and strategies to ensure their sustainability in this competition and at the same time to move ahead of their competitors. However, 70 percent of these planned changes are unsuccessful. Readiness for change of organizational members are the first and fundamental step in the success of the organizational change program. However, change programs will be successful if the members of the organization are provided with their readiness for change. Because it is the employees of the organization who initiate, implement, and finish the change. Psychological empowerment plays an important role in ensuring readiness for change of organizational employees. Thanks to the empowerment provided to employees by the organization, members of organization will have a sense of control and perception of psychologically empowered related to their work. This motivational structure will play an important role in increasing employee's readiness for change. The purpose of this study is to examine the impact of employees' perceptions of psychological empowerment on readiness for change. In this direction, the survey was conducted by reaching the employees in different sectors in Istanbul. The survey consists of a questionnaire related to demographic characteristics, Spreitzer (1995) Psychological Empowerment Scale which is composed of four dimensions: Meaning, competence, self – determination, impact and Hanpachern (1997) Readiness for Change which is made up of two dimensions: Promoting and participation for change. The data which are obtained from the study were analyzed with various statistical methods. These methods include; descriptive statistics, t-test and one-way ANOVA test, correlation and regression tests. According to the results of the regression analysis conducted to determine the effects of psychological empowerment on readiness for change, it is found that the meaning dimension of psychological empowerment influence the promoting dimension. In addition, it is found that the meaning and the impact dimensions affected the participation dimension. According to these results, it can be said that as employees feel more sense of meaning in their work, promoting for change increases in the rate of 35 percent and participation increases by 18 percent. Lastly, as organizational members feel more sense of impact in their work, participation for change increases by 17 percent.