Brezilya'da kozmetik endüstrisi ile ilgili sosyal medyada müşteri sadakatı oluşturan faktörler: Instagram'a dayalı bir çalışma
Factors that influence customer loyalty in social media regarding cosmetic industry in Brazil : A study based on instagram
- Tez No: 475844
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM GÜNAL ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez, Brezilya'daki Instagram aracılığıyla kozmetik endüstrisinde hangi faktörlerin müşteri sadakati oluşturduğunu anlamak için Pazarlama kavramlarını içermektedir. Pazarlama kavramları incelenmiş, Brezilyalı kozmetik endüstrisinin analizi yapılmış ve bunu oluşturan ana şirketler incelenmiş, müşterinin satın alma öncesi, sırasında ve sonrasındaki davranışlarını tanımlayan çeşitli yönleri göstermektedir. Son olarak, kavramlarin sosyal medyada nasil çalistiği ele alınmıştır. Birinci bölümde internet kavramları, sosyal medyaya giriş ve pazarlama uygulamalarına sosyal medyanın kullanımı hakkında bilgi verilmiştir. İlk bölümde pazarlama ve sosyal medya bu uygulamaları anladıktan sonra, ikinci bölümde müşteri sadakati ve müşterileri ile güçlü bir ilişki kurmak için önemli kavramları getirdi. Ayrıca sadakat programları ve müşterinin davranışların memnuniyeti hakkında da konuşulmaktadır. Bu noktaların incelenmesi sonucu, Brezilya'da kozmetik sektöründeki müşteri sadakatine ilişkin olarak ilgili literatür ve nicel çalışmanın geliştirilmesi yoluyla, bu çalışmada incelenem olan faktörler (Tüketici güven, Reklamcılık için duygusal tepki, Marka Değerlendirme, Sadakat, Memnuniyet gibi) arasında bir ilişki olduğunu doğrulamak olmuştur ve bu faktörlere tepki etkileşimi müşteri sadakati oluşturma yeteneğine sahip olduğu anlaşılmıştır. Üçüncü bölüm Brezilyalı kozmetik endüstrisine ve bu pazarı anlamak için stratejik analize daha fazla önem verilir. Dördüncü ve son bölüm, bu araştırmanın Brezilya'daki kozmetik endüstrisinde sadakat üzerindeki sosyal medya etkisini birleştiren kanıtlamak için verilerin toplanmasıdır.
Özet (Çeviri)
This project involves Marketing concepts in order to understand what factors generate customer loyalty in the cosmetics industry through Instagram in Brazil. Marketing concepts were examined, an analysis was made of the Brazilian cosmetic industry and it was also studied the main companies that compose it, as well as several aspects that define the client's behavior before, during and after the purchase, and finally were quoted concepts and how to work in social media. In the first chapter was discussed the concepts of internet, introduction to social media and understanding the use of social media to Marketing Practices. After understanding those practices of marketing and social media in the first chapter, the second chapter brought concepts of customer loyalty and the importance to build strong relationship with the customers. It is also discussed about loyalty programs and customer satisfaction. Upon examination of these points, through the development of the literature and the statistical quantitative study regarding the Brazilian public in relation to the loyalty related to cosmetics, it was possible to verify the existence of a relationship between the factors proposed in this study (such as Consumer trust, Emotional response to advertising, Brand Evaluation, Loyalty, Satisfaction) and that the combination of the reaction to these factors is capable of creating customer loyalty. The third chapter gives more emphasis to Brazilian cosmetic industry and strategic analysis to understand this market. The fourth and last chapter is the collection of data to prove this research combining social media influence on loyalty in cosmetic industry in Brazil.