Yeni nesil içerik yönetim sistemi modeli
A new generation content management system model
- Tez No: 475848
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP TECİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tez kapsamında İçerik Yönetim Sistemleri'nin; işletmelerin pratik hayattaki insani süreçlerine uyum sağlayamamasının, bunu sağlayabilen İş Akış Yönetimi yazılımlarının bile yeterli düzeyde esnek ve her örgüt katmanınca kullanılabilir yapıda olmamasının temel sebebi araştırılmıştır. Kullanıcı dostu Kurumsal İçerik Yönetim Sistemleri için iş akış destekli, genişletilebilir yeni nesil bir model geliştirme ihtiyacı olduğu gerçeği İçerik Yönetim Sistemleri ve türevlerinin yeterli esnekliği ve kullanıcı dostu işlevselliği sağlayamayan geleneksel modeller kullanmasından doğmaktadır. Bu durum, farklı karmaşık seviyelerdeki ve yönetimsel yapılardaki örgüt faaliyetlerine gerçekçi bilgi döngüsü sağlayamamasından da kaynaklanır. Yapılan çalışmada, ortaya konulan sorun disiplinler arası yaklaşım ile analiz edilmiş ve ilkel kullanıcı yaşam döngüleri geliştirilerek günümüz veri saklama yaklaşımlarından daha farklı bir model geliştirilmiştir. Uygulama yazılımı geliştirildikten ve örnek veriler girilerek alana entegre edildikten sonra da; veri istifinde gözlemlenen verimliliklerin yanı sıra, uygulama eklentilerinin ve tema yapılarının yerini alan kontrolör teknolojisi ile tatmin edici düzeyde teknolojik ve mobil destekli çıktılar alınması modelin oldukça doğru şekilde işlev gördüğünü destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Fundemental reason of why content management systems may not assort with corporations' humanistic processes in practical life and why workflow management softwares which corresponds but may not be built in a structure flexible enough and useable by most of the organization layers; has been researched. Non friendly functional and inflexible traditional model usage in content management systems or similar developments, results the need of a workflow supported expendable new generation model development. This situation also arises from the inability of prividing realistic information lifecycle to organization activities in different complex levels and managerial structures. In the study work, exposed problem has been analysed by interdisciplinary approach and new generation data life cycles has been developed that is far away from present data storage approaches. In the study work, the present problem has been analysed by interdisciplinary approach and a model has been designed different than modern day data storage approaches with improving primitive user life cycles. After software has been developed and example data has been input for integration to the research area; technological and mobile supported outputs in satisfactory levels taken, thanks to the controller technology that took software plugin and theme structures, and it supports the model's right functioning fact; besides the productivity in data stowage.