Kıssa-i Kerb Gâzî ve Hikâye-i Muhammed Hanefî,
Parable of Kerb Ghazi and Story of Muhammad Hanafi
- Tez No: 475867
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADRİYE ORAK KÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Mensur hikâye metinlerimizin ve bunların incelenip değerlendirilmesi hem eski edebiyatımızın daha iyi anlaşılması hem de günümüz sanatçısına kaynaklık etmesi açısından çok değerlidir. Bu düşünceden hareketle bu çalışmamızda mensur bir hikâye örneği olan ve döneminde de birçok insan tarafından asker ocaklarında ve kahvehanelerde okunan aynı zamanda“Gazavatnâme”ve“Menâkıbnâme”olarak isimlendirilebilecek bu eser üzerinde büyük bir istekle çalıştık. Battalnâme ve Danişmentnâme gibi dinî ve hamasî nitelikler taşıyan bu eseri edebiyatımıza kazandırmayı amaçladık. Türk hikâye geleneğinde de sözlü geleneğin getirdikleri ile birlikte İslamiyet'in etkisi açık biçimde görülmektedir. İslamiyet etkisi altında gelişen Türk destanlarında yapılan mücadele ve savaşların amacı İslamiyet öncesi destanlarınkinden çok farklıdır. Bu destanlarda maddi kuvvetle manevi kuvvet birleşir, bilhassa maneviyat ön plandadır. Kerbnâme'nin mensur 3 ciltlik nüshası Atatürk Kütüphanesi Muallim Cevdet yazmaları arasında bulunmuştur. Transkripsiyonlu metni ve incelemesi üzerinde çalışmış olduğumuz nüsha Muallim Cevdet K. 234'te kayıtlıdır. Hikâye Hz. Osman'ın şehit edilmesiyle başlar. Mervan bunu fırsat bilerek Hz. Osman'ı Hz. Ali'nin şehit ettiği iftirasında bulunur. Hz. Ayşe bu haberi duyunca üzüntüyle orduyu toplayıp savaşa gider. Ancak Said ibn Vakkas onu vazgeçirir. Bu kısımdan sonra Muhammed Hanefî hikâyeye dâhil olur. Birçok kimse onun zulmünden şikâyet ederek Hz. Ali'nin huzuruna gelirler. Hz Ali onun böyle şeyler yapmasına ihtimal vermez ve bir mektup gönderir. Mektupta kâfirlerden itibar görmediklerini zulümden şikâyet edenlerin de onlar olduğunu söyler. Hz. Ali'den onlarla savaşmak için izin ister Hz. Ali bunu kabul eder. Hz. Ali ona yardım etmesi için Kerb Gâzî'den yardım ister. Muhammed Hanefî ile Kerb Gâzî birlikte kâfirlere karşı cenge başlarlar. Anahtar Sözcükler Hz. Ali, Kerb Gâzî, Muhammed Hanefî, hikâye, dinî, hamasî.
Özet (Çeviri)
Our plain text story copies and their evaluation with examination are so valuable in terms of both much more understanding of the former literature and being a source fort he present artists. Act on this belief we studied with a great desire on this work that is a sample of a plain text story in our working and that is read by many people in military centers and coffeehouses also in it's period at the same time it can be called“Gazavatnâme”and“Menakıbnâme”. we aimed at bringing this work that carries religious and epic qualifications like Battalname and Danişmentname to our literature. Also in Turkish story tradition it is clearly seen that Islam with an oral tradition's returns are effective. The aim of the fightsand wars was done in Turkish saga that was developed under the effect of Islam are so different from sagas in preislam. In these sagas material force unites with the moral force, especially priority is worale.The sample of Kerbname that is a 3 volume plain text. İs amoung the writings of Muallim Cevdet in Atatürk Library. The transcripted edition and its analysis on which we studied on is registered under the number 234 in Muallim Cevdet Library. The story starts with being a martry of Hazrat Uthman. Merwan, seizing this opportunity, smirched Hazrat Ali by claiming that the martryed Hazrat Uthman. Upon hearing this incident, Hazrat Aisha with grief in her heart, gathered her army and went into war. Said Ibn Vakkas discourages her. After this section Muhammad Hanafî is included to this story. Many people complain from his crvelty and come before Hazrat Ali. He doesn't persume that he can do something like that and sends him a letfer. He says that thay don't see reputation from heretics and they also comlain from the crvelty in this letfer. He asks permission from Hazrat Ali to fight with them and he accepts it. Hazrat Ali asks for help from Kerb Ghazi to help him. Kerb Ghazi starts to fight with Muhammad Hanafî against heretics. Key Words Hazrat Ali, Kerb Ghazi, Muhammad Hanafî, story, religious, epic.