1980-1990 yılları arasında Tekirdağ ilinde buğday, ayçiçeği ve soğan üretimine iklim koşullarının etkileri ve makina varlığının incelenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 47588
  2. Yazar: F.AHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. POYRAZ ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
I ÖZET Araştırmada, bitkisel üretimde verimi etkileyen belli başlı iklim olaylarının belirlenmesi ve bunların bitkisel üretim üzerindeki etkilerinin araştırılması ve makina varlığı ile bitkisel üretim arasındaki bulunması ön planda tutuldu. Araştırma; Tekirdağ"da yetiştirilen başlıca ürünlerden buğday, ayçiçeği ve soğan üzerine yapıldı» Tekirdağ meteoroloji istasyonundan 1980-1992 yıllarındaki meteorolojik değişkenlerden yıllık toplam yağış, bitki gelişimi süresindeki toplam yağış, nisbi nem, sıcaklık, 5-10 cm derinlikteki toprak sıcaklıkları ve güneşlenme değerleri alındı. Buğday, ayçiçeği ve soğanın ortalama ekiliş alanlar ı, al inan toplam. ürün ve yıllık ortalama elde edilen ürün miktarı da Tekirdağ Tarım 11 Müdürlüğünden elde edildi. Tekirdağ ilinde kullanılan tarımsal alet ve makina sayıları ise Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Tarımsal Yapı ve üretim Kurumu Kütüphanesi ve Tekirdağ Tarım îl Müdürlüğünden alındı. Sonuç olarak 1980-1992 yılları arasındaki veriler değerlen dirildiğinde iklim değişkenlerinin yıllar arasında önemli bir değişiklik göstermediği gözlendi. Tarımsal alet ve makina varlığının yıllar içerisindeki sayısal değişimi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this research, the determination of essential climate events that that effects of vegetable production and climate events effects on vegetal production and it's were taken so importtant to finding the relation with the machine existence and the vegetal production. Study was mode on wheat, sunflower and onion which sre main products grown in Tekirdağ. From meteorologic variables between 1980-1992 years, yearly totol rainfall, totol rainfall, in period of vegetable growth, humidity, heat, soil heat in 5-10 cm depth and bask in the sun values were taken from Tekirdağ meteoroloji station. Average sowing areas of wheat, sunflower and onion, totol productions and yearly average quantities of products were taken from Tekirdağ Provincial Office of Agriculture. Numbers of agricultural tools and machinery used in Tekirdağ were taken from Tekirdağ Provincial Office of Agriculture and Library of Agricultural structure and production Foundation of Agricultural Ministry. As a result when the inputs between 1980-1992 years are appreciated we see that climate variables have not changed during these years. Numerical variation of existence of agricultural tools and machinery is also analysed.