Un değirmenlerinde pnomatik ve mekanik sistemin incelenmesi elektrik enerjisinin birim maliyete etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 47587
  2. Yazar: SÜREYYA GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Un Değirmenlerinde Pnomatik ve Mekanik Sistemin İncelenmesi, Elektrik Enerjisinin Birim Maliyete Etkisi Üzerine Bir Araştırma Süreyya GÜÇLÜ Teknik öğretmen Trakya Üniversitesi Fen Bilimler Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Bülent EKER 1995, Sayfa: Jüri : Prof. Dr. Bülent EKER Jüri : Prof.Dr. Poyraz ÜLGER Jüri : Doç. Dr. Bahattin AKDEMİR Bu araştırmada; tarım endüstrisinin bir kolu olan un değirmenlerindeki pnomatik ve mekanik sistemin içinde bulunan makine ve araçların çalışma prensipleri ve uygulama alanları, elektrik enerjisi tahrikli motorlar için gerekli tüketim değerleri ve birim* un maliyeti üzerindekiII etkileri, bölgemizdeki ve un üretiminin Türkiye genelindeki elektrik enerjisi acxsxndan değerlendirilmesi, Trakya yöremizdeki tarımsal işletmeler arasında un değirmenlerinin yerinin incelenmesi yapılmış ve sonuçlar tespit edilmiştir. Bu araştırmanın denemeleri Küçükdöllük köyünde bulunan Sezer Değirmencilik Tesislerinde yapılmıştır. Pnomatik makinalarm ve hava tahrikli götürücülerin un değirmenlerinde kullanımı sonucunda; daha randımanlı bir işlem akışıyla kuru temizleme yöntemlerinin uygulanması, üretimi arttırmış ve elektrik enerjisi tahrikli motorlardan daha az güçle daha fazla iş elde edildiği görülmüştür. Bu durum un maliyet tablosunada etki etmiştir. Sonuç olarak; un değirmenlerinde pnomatik sistemin ve hava tahrikli götürücülerin kullanım alanları geniştir, ekipmanları fazladır, kapasite ve maliyet açısından daha avantajlıdır. Elektrik motorlarında daha az enerjinin sarf edilir. Bunun sonucu olarak da elektrik enerjisi tahrikli pnomatik sistemin un üretiminde daha kullanışlı ve ekonomik olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY A Resarch About Examining The Pneumatic And The Mechanic Systems In Flour Mills And Effects On The Unit Cost Of Electirical Energy. Süreyya GÜÇLÜ Technical Teacher Trakya University Technical Science Institute Department of Agricultural Mechanization Supervisor : Prof. Dr. Bülent EKER 1995, Page: Jury : Prof. Dr. Bülent EKER Jury : Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Jury : Doç. Dr. tBahattin AKDEMİR In this investigation ; the working principles and applying areas of the equipments in the pneumatic and mechanichal systems of the flour mills that is a part of the agricultural industry ; the consume values of the energy for electrical motors and effects on flour cost of aIV unit ; the values of the flour production in our region and in Turkey by the electrical energy are examined and the results are found. The tests of this investigation are applied in Sezer Değirmencilik Tic. A.Ş. in Küçükdöllük village. By using the pneumatic machines and the pneumatic conveyors in flour mills ; the production is increased by the use of dry cleaning methods, by more productive operation flows and it is seen that more labor is acquired by less power in electrical motors. This situation affect the flour cost table. As a result, the pneumatic systems and converyors in flour mills have widely using areas and more equipments and they are more adventegeous in capacity and cost. And less energy is consumpted in electrical motors. So, the pneumatic systems working by electricity are more useful and more advantegeous.