Ardahan'ın tarım ve hayvancılıkla ilgili söz varlığı
Vocabulary of agriculture and livestock in Ardahan
- Tez No: 475916
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Tez çalışması“Ardahan'ın Tarım ve Hayvancılıkla İlgili Söz Varlığı”üzerine yapıldı. Hazırlanan çalışmanın giriş kısmında Ardahan'ın toplumsal ve ekonomik unsurlarına etki eden coğrafi özellikleri açıklandı. İlin bugünkü nüfus yapısını ve idari pozisyonunu biçimlendiren siyasi tarihi tanıtıldı. Dil ve kültür unsurlarına etki eden etnik unsurlarına değinildi. Tezin hazırlanmasıyla ilgili yapılan çalışmalar izah edildi. Çalışmanın konusunu oluşturan söz unsurları tezin sözcük tanıtım kısmında verildi. Bu kısım da beş bölümden oluşturuldu. Birinci bölümde tarımsal faaliyetlerle ilgili söz varlığına, ikinci bölümde hayvancılıkla ilgili söz varlığına, üçüncü bölümde kümes hayvancılığıyla ilgili söz varlığına, dördüncü bölümde arıcılıkla ilgili söz varlığına, beşinci bölümde tarım ve hayvancılıkta kullanılan evcil hayvanlarla ilgili söz varlığına yer verildi. Tespiti yapılan sözcükler bölümlerde kendi içinde alfabetik sıraya göre dizildi ve karşılarına il bağlamında taşıdıkları anlamları yazıldı. Bazı sözcüklerin altına kendilerine yüklenen anlamların izahına somutluk kazandırmak için anlamlarına uygun resimler koyuldu. Bölümlerde madde başı yapılan sözcükler etimolojik bakımdan incelendi ve dillere göre dağılım istatistiği çıkarıldı. Elde edilen veriler sonuç bölümünde gösterilerek bu verilerle ilgili çıkarımlara ve değerlendirmelere yer verildi. Tezin son kısmında bölümlerde yer alan sözcüklerin dizini yapıldı.
Özet (Çeviri)
The present thesis has been conducted on the“Vocabulary of Agriculture and Livestock in Ardahan”. In the introduction part, the geographical features influencing the social and economic factors in Ardahan are explained. The political history of the province affecting its present population structure and administrative position is explained. Ethnic factors that have effects on linguistic and cultural properties are put forward. Studies carried out in terms of the preparation of the thesis are presented. Vocabulary items that constitute the subject of the thesis are presented in the part where vocabulary items are introduced. That part consists of five sections. In the first section, vocabulary about agriculture; in the section, vocabulary about livestock; in the third section, vocabulary about poultry raising; in the forth section, vocabulary about beekeeping; in the fifth section, vocabulary about domestic animals used for agriculture and livestock is presented. Vocabulary items have been listed alphabetically in each section and their correspondences within the framework of the province are written. In order to make some correspondences more concrete, pictures are added under some of the vocabulary items. The headwords have been examined etymologically and statistical analysis of their distribution among the languages has been conducted. The obtained data are shown in the conclusion part, and implications and evaluations are made. In the last part of the thesis, the index of the vocabulary items found in the sections is presented.