Manas Destanı'ında geçen bitki adları
Plant names of the Manas Epic
  1. Tez No: 475917
  2. Yazar: AİNURA KEMEL KYZY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ELCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Dilleri ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada“Manas”destanında geçen bitki isimleri S. Karalayev'in varyantına dayalı olarak 2010 yılında neşredilen“Manas”kitabı esas alınarak tespit edilmiştir. Çalışmada yalnız bitki isimleri değil bitkilerle ilgili bütün sözcükler incelenmiştir. Tespit edilen bitki isimleri ve bitkiyle ilgili sözcükler alfabetik sıraya göre sıralanmıştır. Çalışmanın inceleme bölümünde, tespit ettiğimiz kelimeler köken bilgisi açısından incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde destandan tespit ettiğimiz bitki isimleri Eski Türkçe ve Orta Türkçedeki şekilleriyle karşılaştırılmış, Türkiye Türkçesindeki karşılığı bulunmuş, farklılıklar ve benzerlikler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bazı kelimeler yeri gelince diğer Çağdaş Türk Lehçeleriyle de karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda incelediğimiz bitki isimlerinin Latince karşılığının da yer aldığı kelime listesi verilmiştir. Kelimelerin köken bilgisi incelemesinde kaynaklara dayalı tutarlı ve kabul edilebilir açıklamalar yapılmaya çalışılmıştır. Bazı kelimelerin kökeniyle ilgili şahsi görüşlerimiz de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the plant names in the“Manas”epigraph have been determined based on the variant of S. Karalayev, based on the“Manas”book published in 2010. In the study not only plant names but also all words related to plants were examined. The plant names and plant-related words are listed in alphabetical order. In the study section of the study, the words we have identified were examined in terms of their origin information. In addition, the plant names that we detected in this chapter were compared with the forms of Old Turkish and Middle Turkish, the Turkey Turkish counterpart was found, and differences and similarities were tried revealed. Some words are also compared with other Contemporary Turkish Dialects when needed. The list of words that we have examined is also included in the Latin name of the plant names we have studied. In the study of the origins of the words, consistent and acceptable explanations based on resources were tried to be made. We also have personal opinions about the origins of some words.