Halfeti (Merkez) geçiş dönemleri
Halfeti (Center) transition periods
- Tez No: 475921
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ALTINKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Halfeti (Merkez) Geçiş Dönemleri adlı yüksek lisans çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, Halfeti yöresinin kısa tarihi, tanıtımı, konumu, bitki örtüsü, iklimi, nüfus, tarım, ekonomi, ulaşım ile şehrin idari yapılanması hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde geçiş dönemlerinin başlangıcı olarak kabul edilen doğum (doğum öncesi, doğum esnası, doğum sonrası) olmak üzere incelenmiş bu geçiş döneminin Türk Halk Kültürü ve Halfeti Halk Kültüründe ortak ve benzer pratik uygulamalar, ritüeller, içerip içermediğinin değerlendirmesi, Üçüncü bölümde geçiş dönemlerinden düğün (düğün öncesi, düğün sırası, düğün sonrası) olmak üzere incelenmiş bu geçiş döneminin Türk Halk Kültürü ve Halfeti Halk Kültüründe farklı ve benzer pratik uygulamalar ve ritüeller içerip içermediğinin değerlendirilmesi, Dördüncü bölümde ise geçiş dönemlerinin en son aşaması olan ölüm (ölüm öncesi, ölüm esnası, ölüm sonrası) olmak üzere incelenmiş ve bu geçiş döneminin Türk Halk Kültürü ve Halfeti Halk Kültüründe benzerlik ve farklı pratik uygulamalar ve ritüeller içerip içermediğinin değerlendirilmesine yer verilmiştir. Yapılan çalışmanın neticesinde Halfeti yöresinde eski Türk inanış ve uygulamalarının yörede varlığını canlı bir şekilde devam ettirdiği tespit edilmiştir. Çalışmanın hazırlanmasında yazılı kaynaklara özellikle Türk Halk Edebiyatı alanında yapılan çalışmalardan kitap, makale, sempozyumlarda sunulan bildirilere alan araştırmasında ise doğal gözlem, görüşme, soru kağıdı teknikleri ile sözlü kaynaklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Halfeti (Center) Transition Periods consists of four parts. In the first part of the work, brief history, introduction, location, vegetation, climate, population, agriculture, economy, transportation and administrative structure of the city of Halfeti region were given. In the second part, it is considered that this transitional period, which is considered as the beginning of the transition periods (prenatal, postnatal, postnatal), evaluates the common and similar practical applications, rituals, inclusion of Turkish Folk Culture and Halfeti Folk Culture, In the third part, it is evaluated whether this transition period which is examined as weddings (before the wedding, after the wedding, after the wedding) from the transition periods includes different and similar practical applications and rituals in Turkish Folk Culture and Halfeti Folk Culture, In the fourth chapter, the most recent stages of transition periods (pre-death, post-death, post-death) were examined and it was evaluated whether this transition period included similarities and different practices and rituals in Turkish Folk Culture and Halfeti Folk Culture. As a result of the work done, it was determined that the ancient Turkish beliefs and practices of Halfeti region continued its existence in the region in a vivid manner. During the preparation of the work, the written sources, particularly the studies conducted in the field of Turkish Folk Literature, included natural observations, interviews, questionnaire techniques and oral sources in books, articles and symposiums.