Yoga yapan bireylerin cinsel doyumlarının, beden farkındalıklarının ve yaşam memnuniyetlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the sexual satisfaction, body awareness and life satisfaction of the people who practice yoga
  1. Tez No: 475932
  2. Yazar: BEGÜM AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖMER SAATCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Yoga yapan ve yapmayan bireylerin cinsel işlevlerinin, beden algısının ve yaşam niteliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, yoga grubu ve yoga yapmayanlar grubu (Kontrol grubu) olmak üzere iki gruptan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi, kolayda örneklem yoluyla belirlenen 42'si yoga grubu, 52'si yoga yapmayanlar grubu katılımcısı olmak üzere 94 kişiden oluşmaktadır. Yoga yapmayanlar grubunu, yoga veya herhangi bir spor yapmayan, sosyo-demografik özellikleri yoga grubu ile eşleşen, gönüllü katılımcılar oluşturmaktadır. Yoga grubunu, en az 3 aydır, haftada 2 gün veya üzeri ve günde 1 saat yoga yapan gönüllü kişiler oluşturmaktadır. Veri toplama aşamasında Sosyo-demografik Özellikler ve Bilgi Formu, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ), Beden İmgesinin Yaşam Niteliğine Etkisi Ölçeği (BİYNEÖ) ve Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ) kullanılmıştır. Araştırmada, frekans analizi, tanımlayıcı istatistikler, ikili gruplar için bağımsız t-testi, anova analizi ve lineer regresyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmamızda, yoga grubu ile kontrol grubu arasında cinsel işlevler, yaşam niteliği ve vücut algısı bakımından anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırma bulgularına göre, yoga yapan kişilerin yoga yapmayanlara göre cinsel işlevleri, yaşam nitelikleri ve vücut algıları daha iyi bulunmuştur. Yoga yapma süresi ile cinsel işlev ve yaşam niteliği arasında bir ilişki bulunmazken, vücut algısı ile yoga yapma süresi arasında bir ilişki bulunmuştur. 12 ay ve üzeri süredir yoga yapan kişilerin vücut algıları, 12 aydan az süredir yoga yapanlara göre daha olumludur. Yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre, yoga yapan grupta vücut algısı ve yaşam niteliği arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken, cinsel işlev ve yaşam niteliği, cinsel işlev ve vücut algısı arasında bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç: Araştırma bulguları doğrultusunda, yoga yapan kişilerin yoga veya herhangi bir spor yapmayan kişilere kıyasla cinsel işlev, yaşam niteliği ve vücut algısı açısından daha iyi olduğu belirlenmiştir. Yoga yapan kişiler kendi aralarında değerlendirildiğinde ise uzun süre yoga yapanların vücut algılarının daha iyi olduğu gözlenmiştir. Bunun yanında, yoga yapan kişilerin vücut algılarındaki iyilik hali ile yaşam niteliklerinin iyilik hali arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu alanda yapılacak olan çalışmalar için uzun süreli, boylamsal araştırma yöntemi kullanılarak yapılacak olan çalışmalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study addresses the question of whether there is a difference in sexual satisfaction, body awareness and life satisfaction among the participants who practice yoga and who not. Methods: This study consist of yoga practitioners group and non yoga participants group (Control Group). The total sample size of this study was 94, 42 of them participated in the yoga group, and the rest of the participants (52 people) were in the control group. The sample of this study was determined by the way of convenience sampling. Control group consist of volunteers who did not practice yoga or any sport and whose socio-demographic features matched with the yoga group. Yoga group consisted of volunteers who practice yoga for at least 3 months and participated 1 hour yoga 2 times a week and over. During the data collection phase, The Socio- demographic Characteristics and Information Form, Golombok- Rust Sexual Satisfaction Inventory, Body Image Quality of Life Inventory and Body- Cathexis Scale were used. Results: In this research, any difference was not observed in socio-demographic characteristics between the groups. The research showed that there was a significant difference in sexual satisfaction, life satisfaction and body awareness between the yoga group and control group. The yoga subjects reported greater results in the area of sexual satisfaction, life satisfaction and body awareness than the non- yoga participants. While the relationship between the duration of yoga and body awareness was found, there was not relationship that found between the duration of yoga and sexual satisfaction and life satisfaction. According to this result, subjects who practice yoga 12 months and over had better body awareness than those who had less than 12 months of yoga practice. There was a positive correlation between body awareness and life satisfaction among yoga participants, but there were not relationship between sexual satisfaction and life satisfaction, sexual satisfaction and body awareness. Conclusion: According to research findings, it can be said that the yoga practitioners are better than the participants who do not practice yoga or any sport, in terms of sexual satisfaction, life satisfaction and body awareness. Also, when yoga practitioners are evaluated among themselves, it can be asserted that the body awareness of those who practice yoga for a long time are better. In addition, it can be said that there is a positive relationship between goodness in body awareness and life satisfaction among yoga practitioners. Longitudinal studies are suggested for further studies.