21. Yüzyılda elektronik sanat ve yeni yönelimler
Electronic art and new tendencies in the 21st century
- Tez No: 475945
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKDENİZ, PROF. DR. AYŞE NİLÜFER ÖNDİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 519
Özet
İnsan düşüncesi ve yaşam biçimleri sürekli olarak değişmektedir . İnsanlık tarihi boyunca akıl yoluyla gelişen bilim teknolojiyi doğurmuştur. 20.yüzyılın ikinci yarısından itibaren elektronik teknolojisi ve dijital teknolojik yapılarla karşılaşan insan, yeni teknolojiyi sanat pratiklerinde deneyimleyerek kendine yeni bir yol aramıştır. Teknolojinin toplumu etkileme gücüne karşın sanatın özgün niteliği ve sanatçıların hayal edebilme, sezgisellik, dönüştürme ve kurgulama güçleri bu etkileri kendine has bir şekilde değerlendirmiş ve ait olduğu çağın olanaklarını kullanarak biçimlendirmiştir. 21.yüzyılla birlikte her alana nüfuz eden elektronik, bilgisayar ve dijital teknolojiler sebebi ile sanat ve sanatçılar teknolojiyle daha yakın ilişki kurmaya yönelmişlerdir. Sanatın üretim biçimi, sanat pratikleri ve sanatçı kimliği dijital teknolojilerdeki gelişmelerden ve kurgulanmakta olan yeni yapılanmadan etkilenmektedir. İnsanın özgür aklı ve hayal gücü ile geliştirilen sanatın elektronik teknolojisi ile birlikte geçirdiği dönüşüm incelenerek, giderek teknolojiye bağımlı olmaya başladığı düşünülen sanatın ve sanatçının aslında teknolojiyi sadece bir araç olarak kullandığı gerçeği ile karşılaşılmaktadır. Sanatçı ve sanatçının ortaya koyacağı sanat pratikleri aklın ve hayal gücünün özgür kurgularıdır. 21.yüzyılda elektronik teknolojisi temelli elektronik sanatın her alanda öncü rol oynayacağı öngörülmektedir. Teknoloji giderek daha baskın bir ortam yaratsa bile sanatın ve sanatçının özündeki yaratıcılık, duyarlılık ve hayal gücü her türlü yenilenmeyi sanatta kullanarak farklı sanat biçimlerine dönüştürmeye devam edecektir.
Özet (Çeviri)
Human thought and life styles are constantly changing. Throughout the history of mankind, science developed by intellect and technology is born. From the second half of the 20th century, human beings who encounter with electronic technology and digital technological systems are looking for a new way by experiencing new technology in art practices. Despite the power of technology to influence society, the original character of art, and the intuitive, transforming, imaginative, and edifying powers of artists have used these effects in their own way and shaped them by the possibilities of the times they belonged. With the 21st century, electronics, computers and digital technologies penetrate every field and arts and artists tend to establish a closer relationship with technology. The production of art styles, art practices and artist identity are influenced by the developments in digital technologies and the new structures. While the influence of electronic technology on the art has been investigated over time, emerges that the technology is just a tool for the artist. In addition, artists use technology in art. The art practices that the artist will reveal are constructions of free mind and imagination. It is predicted that electronic art based on electronic technology will play a pioneering role in every field in the 21st century. Even if technology is creating an increasingly dominant environment, the creativity, sensitivity and imagination of the arts and artists will continue to transform into all sorts of art forms using the art of renewal.